logo Silvarium tisk

Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy otravy řeky Bečvy by mohlo u vsetínského okresního soudu začít v únoru či březnu příštího roku. Dva lidé byli obviněni kvůli nečinnosti v den havárie, jeden člověk z důvodu vydání nezákonného správního rozhodnutí. Letos v říjnu soud rozhodl trestním příkazem o vině všech obviněných, uložil jim peněžité tresty a dvěma též zákaz výkonu funkcí ve státní správě. Dva z nich však podali proti rozhodnutí soudu odpor, v jejich případě tedy trestní příkaz není pravomocný, řekl dnes ČTK soudce Aleš Matura.

Kvůli svému postupu v den otravy si vyslechli obvinění bývalý pracovník odboru životního prostředí valašskomeziříčské radnice a také velitel hasičů. Obviněná je i pracovnice odboru životního prostředí a výstavby radnice v Rožnově pod Radhoštěm kvůli vydání povolení ke změně využívání lagun v rožnovské firmě Energoaqua stíhané v hlavní větvi kauzy. Takzvané obtokování lagun mělo podle obžaloby za následek, že laguny nemohly zastavit případný únik nedostatečně vyčištěných odpadních vod z čistírny společnosti do řeky.

Pravomocný je trestní příkaz v případě někdejšího úředníka, kterému soud uložil peněžitý trest 40.000 korun a zákaz výkonu jakékoliv funkce ve státní správě na jeden rok. Veliteli hasičů uložil soud nepravomocně peněžitý trest 30.000 korun, úřednici 60.000 korun a zákaz výkonu jakékoliv funkce ve státní správě na dva roky. Oběma mužům hrozilo za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti až roční vězení, ženě za stejný trestný čin až tři roky vězení.

Soud se nyní zabývá takzvanou porozsudkovou agendou ve vztahu k pravomocně odsouzenému muži. „Jakmile se vyřídí, tak nařídím hlavní líčení ve vztahu ke dvěma dalším obviněným, kteří si podali odpor. Myslím, že první by mohlo být někdy v únoru, v březnu. Samozřejmě už bude veřejné," řekl Matura.

Otravu řeky Bečvy z 20. září 2020, při které uhynulo přes 39 tun ryb, podle rozhodnutí vsetínského okresního soudu z letošního 23. října způsobila společnost Energoaqua. Trest ale firmě neuložil. Jelikož se podle soudu nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy, není za ni právnická osoba trestně odpovědná. Firma se však při havárii podle soudkyně Ludmily Gerlové mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby zprostil.

Verdikt soudu v hlavní větvi případu není pravomocný. Státní zástupce Jiří Sachr se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku, který se týká Havelky. Podal také stížnost proti usnesení, kterým soud rozhodl o obžalobě proti společnosti Energoaqua. Firma proti usnesení soudu ze zákona stížnost podat nemůže. Ředitel Havelka se proti zprošťujícímu rozsudku ve vztahu ke své osobě neodvolal.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě