logo Silvarium tisk

Název: Houby budou za pár let zřejmě vzácností
Zdroj: Týdeník Karlovarska
Datum: 04.04.2007
Autor: (dd)
Rubrika: Týdeník Karlovarska

Vzácností se zřejmě za několik let stanou houby. Vědci varují, že kvůli globálnímu oteplování a současnému způsobu hospodaření v českých lesích jich nejspíš výrazně ubude. "Nedokážu si to představit. Houby dávám téměř pod všechno maso, naše kuchyně by přišla o spoustu dobrot," posteskla si Marie Křenková.

 Co houby ohrožuje?

 Jednou z hlavních příčin je pokračující vysazování smrkových   monokultur místo přirozených smíšených lesů. "V mladém smrkovém lese do nějakých dvaceti let věku se ještě udržuje potřebná vlhkost a hřibovité houby tam rostou velice dobře. Ale když umělý smrkový les povyroste, prosychá a už v něm neroste téměř nic," říká Michal Tomšovský, odborník Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Jeho slova potvrzuje i nejznámější český expert na houby Miroslav Smotlacha. "Zatím to není příliš znát, ale rozhodně to v dalších letech hrozí," varuje Smotlacha. Klimatické změny spojené s růstem teplot mohou situaci v českých lesích ještě více zhoršit. "Druhy, které v současné době sbíráme po celém lese, budeme nacházet už jen někde. U hrází rybníků, v okolí potůčků a podobně," předpovídá Tomšovský. Černou budoucnost houbaření v Česku může odvrátit jen odklon lesního hospodaření od smrkových plantáží ke smíšeným lesům. Jehličnaté porosty nesvědčí například některým druhům kozáků, hřibu dubovému a dalším. Houby ohrožuje také to, že při kácení se nenechává v lesích téměř žádné dřevo k zetlení. "Většina hub je v nějaké fázi životního cyklu vázaná na humus, který vzniká rozkladem tlejícího dřeva. Současný styl lesního hospodaření rozmanitost hub ohrožuje," uzavírá Tomšovský. Zprávy o globálním oteplování měly až dosud pro obyvatele Česka nádech exotiky. Na rozdíl od tání ledovců a zaplavení korálových útesů by pro ně ale dramatický úbytek hub znamenal ochuzení kuchyně i možností trávení volného času.

(dd)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě