Prachaticko – Ještě horší situace, než jaká je momentálně se stavem vody v jihočeských řekách, byla naposledy v roce 2003. Tehdy extrémní sucho vystřídalo ničivé povodně, které postihly Českou republiku rok před tím.
Před dvanácti roky museli dokonce vodohospodáři přistoupit k mimořádným opatřením i na Husinecké přehradě. „Tehdy byla situace podstatně horší. Přítok z Blanice do vodní nádrže Husinec dosahoval objemu pouze dvou set vteřinových litrů, zatímco minimální zůstatkový průtok je kolem šesti set sedmdesáti vteřinových litrů," uvedl dispečer Petr Hovorka z Povodí Vltava, závod Horní Vltava. Proto museli vodohospodáři řešit situaci mimořádnými manipulačními opatřeními. Aktuálně podobná situace sice nehrozí, nicméně je to značně závislé na srážkách, které by pomohly doplnit vodu v přehradě. A ty meteorologové příliš neslibují.
Husinecká přehrada je již delší dobu v režimu minimálního zůstatkového průtoku. „Přitéká výrazně méně a minimální zůstatkový průtok se musí dotovat z naspořeného objemu v nádrži. Naspořený objem vody v přehradě by podle všeho měl vydržet alespoň do doby, kam je možné odhadnout vývoj počasí za předpokladu, že bude přitékat alespoň stejné množství vody, jako doposud a nedojde k výraznějšímu snížení," doplnil za vodohospodáře Jiří Baloun, vedoucí technického střediska Povodí Vltavy – závod Horní Vltava.
S výhledem na možné srážky v příštích dnech je na tom o něco lépe oblast Šumavy a jejího podhůří. Nicméně i zde je dlouhodobý srážkový deficit znát. A pociťují jej také vodáci. „Pokud se týká návštěvnosti, pak vedro a sucho se jednoznačně podepsalo na splouvání Vltavy ze Soumarského mostu na Pěknou, kde je hladina vody dlouhodobě pod hranicí minimálního stavu stanoveného pro splouvání. Věřím ale, že rozumní vodáci to pochopí," věří ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený. Sice ne hned, nicméně projevit by se mohl enormně suchý rok i na lesních porostech v národním parku. K suchu je totiž potřeba podle ředitele Správy připočítat i druhý semenný rok v pořadí za sebou u smrků v parku. „Druhý semenný rok v řadě za sebou může být důsledek relativně teplé a suché zimy. Smrky dají spoustu energie a vody do procesu plození a tvorby šišek na úkor revitalizace svých dýchacích aparátů, tedy jehlic a celkového přírůstu. Nejsme určitě v katastroficky suchých oblastech, ale když do takové situace přijde podobné počasí bez výraznějších srážek, jaké trvá už dlouho, může to znamenat velké oslabení smrků," dodal.
Husinecká přehrada má sice rezervu, déšť by se ale hodil (Prachatický deník)
Monitoring médií
- středa 4. únor 2026
- V plzeňských lesích začala zimní údržba, lidé by neměli chodit do míst kácení (ČTK)
- Upozornění na vstup do lesů na Karlovarsku (vls.cz)
- Správa lesů drží kůrovce na ústupu a mění monokultury na smíšené porosty (Noviny táborské radnice)
- Zákaz jízdy s přetíženým náklaďákem, vyjel opět (policie.gov.cz)
- Ptákem roku 2026 se stala pěnice černohlavá, která vyniká svým zpěvem (ČTK)
- úterý 3. únor 2026
- Dřevostavbu státních lesů za 1,5 miliardy zatím halí mlha, ANO i ministr vyčkávají. Přípravy už stály 80 milionů (hn.cz)
- Jarní kolo dotací: peníze pro lesy i zemědělské podniky (AGRObase zpravodaj)
- Dotace do lesnictví: Zpoždění plateb, rušení programů a budoucnost (AGRObase zpravodaj)
- Upozornění na kácení suchých a nebezpečných stromů na Klucanině (tisnov.cz)
- Tři jednotky hasičů zasahují u požáru harvestoru ve Šternberku u Dolního Žlebu (pozary.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Petr Pražan: Dřevozpracující podniky vstupují do nového roku s obavami
, VčeraTa douglaska - bylo to slabé B,C - sice v celých délkách, ale na dražbě ... -
Zlepšení složité situace u zpracovatelů kulatiny je zatím stále v nedohlednu (drevmag.com)
, Před 2 dnyNa druhou stranu se najdou výrobci, kteří umí nabízet řezivo za cenu ... -
Zlepšení složité situace u zpracovatelů kulatiny je zatím stále v nedohlednu (drevmag.com)
, Před 2 dnyJo, jediný, kdo má ještě dřeva mrak, jsou sedláci a obecňáci - aspoň u ... -
Petr Pražan: Dřevozpracující podniky vstupují do nového roku s obavami
, Před 2 dnyTady můžete i porovnat ceny. -
Petr Pražan: Dřevozpracující podniky vstupují do nového roku s obavami
, Před 2 dnyKomu se zdá dříví drahý, může si vydražit těžbu v Alpách - zatím maj ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 4 dnyA Horní Rakousy cenově ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemZa to Polák jede letos v téměř úplném utajení. Od letoška cíleně ... -
Když smrk nestačí: borovice míří do českého stavebnictví (stavba.tzb-info.cz)
, Před 1 týdnemJe to o zvyk. Proto to v severských zemích a Kanadě pořešili a řežou ...













