logo Silvarium tisk

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dostala podnět ohledně nelegálního vykácení starých buků v Krušných horách. Mluvčí inspekce Jiří Ovečka řekl, že inspekce případ vyšetřuje. Lesy ČR pokácely 200 let staré stromy na dvou pasekách u Litvínova. Podnět podala organizace Greenpeace, která žádá, aby se státním podnikem bylo zahájeno přestupkové řízení a byla zakázána těžba starých porostů v okolí. Na inspekci se obrátil také krajský úřad Ústeckého kraje, podle kterého by mohlo jít o přestupek. Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová řekla, že podnik je pro zachování geneticky cenných místních bukových lesů.

Lesy ČR podle Greenpeace způsobily nevyčíslitelnou a nevratnou škodu na životním prostředí, když v rozporu se zákonem pokácely stromy pocházející z doby Marie Terezie a Josefa II. „Zničily tak nejen památný les, ale i celý místní biotop, a proto jsme České inspekci životního prostředí navrhli, aby v okolních lokalitách zakázala kácení stromů starších 100 let. Jedině tak se dá aspoň částečně kompenzovat způsobená ztráta. Zároveň navrhujeme za toto protiprávní jednání udělení pokuty v horní polovině zákonné sazby, a to vzhledem k možnosti vzniku nebezpečného precedentního chování, obohacení se státního podniku prodejem nelegálně vytěženého dříví a absence jakékoliv lítosti za toto pochybení,“ uvedla Nikol Krejčová z Greenpeace ČR. Pokuta za nelegální těžbu může činit až dva miliony korun.

Vedoucí odboru životního prostředí na krajském úřadě Tomáš Burian v březnu řekl, že oba porosty jsou na základě žádosti státních lesníků předmětem řízení o povolení k zásahům. Mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková dnes řekla, že řízení o omezení těžby ještě nebylo ukončeno a kvůli nelegální těžbě se úřad obrátil na inspekci.

Postup Lesů ČR podle mluvčí souvisí s uvolňováním prostoru pro druhově pestřejší les s převahou buku i jiných listnáčů včetně dubu. „Šlo o výběrný způsob těžby, tedy o jednotlivé stromy nebo o uvolnění přirozeně se zmlazujících stromů,“ řekla Jouklová. Cenné místní bukové lesy je podle ní třeba periodicky obnovovat. Na místě je podle Jouklové ponechán dostatek stromů i ležícího dřeva určených k samovolnému zetlení. „Cílem je stabilita ekosystému s tím, že produkční funkce lesa rozhodně nemá prioritu,“ dodala.

Organizace Greenpeace těžbu v krušnohorských bučinách dlouhodobě kritizuje a požaduje vytvoření rozsáhlého chráněného území s bezzásahovým režimem. Místní bučiny byly totiž zařazeny do sítě Natura 2000 jako součást evropsky významné lokality Východní Krušnohoří. Státní Agentura ochrany přírody a krajiny zároveň tuto lokalitu eviduje jako území vhodné pro vyhlášení Chráněné krajinné oblasti, kterou v minulosti podpořili i někteří představitelé Ústeckého kraje.

ČTK

Komentáře  

+21 # Jan Ferkl 2022-05-07 09:39
pokud se někomu zdá, že byl porušen zákon, je správné, že to ohlásí a námi placené orgány to prošetří. Bučiny v (nejen) Krušných horách jsou většinou v územích se zvýšeným stupněm ochrany přírody. Orgány ochrany přírody se vyjadřují k návrhu LHP, a pokud si vymíní, tak i ke konkrétním těžbám. Pokud však těžbu povolí, je třeba to respektovat. Dřevo je jediná obnovitelná surovina. Pokud bude většina lesů bezzásahová, nebudou ani prkna na stavby a nábytek, ani buničina na papír ani palivo do kamen. A budeme dřevo nahrazovat betonem, ocelí a plasty. Opravdu to tak chceme? Nebo je lepší vzít rozum do hrsti, to nejcennější chránit a na většině plochy řádně hospodařit, tedy i těžit a obnovovat. A jen na okraj, do bezzásahových území musí být vyhlášen zákaz vstupu z důvodu nebezpečí pádu stromů, nejsou tam zaměstnáni žádní pracovníci, atd. Přeji nám všem Lesu zdar!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě