logo Silvarium tisk
Název: Itálie bojuje s rozsáhlými lesními požáry
Zdroj: Radiožurnál
Datum: 27.07.2007
Moderátor: Ondřej Černý
Relace: Stalo se dnes

Moderátor (Ondřej Černý):
Itálie bojuje s rozsáhlými lesními požáry. Za poslední týden lehly popelem tisíce hektarů lesního porostu - zejména ve středu a na jihu země. Pět lidí kvůli ohni přišlo o život. V Peskiči na Gargánu v jihoitalské oblasti Pulja plameny zasáhly městečko a zdevastovaly tři campingy. Hostem pořadu Stalo se dnes je teď naše italská spolupracovnice Vědunka Lunardi. Dobrý večer.

Redaktor (Vědunka Lunardi):
Dobrý večer.

Moderátor (Ondřej Černý):
Vedra v Itálii pokračují, teploty jsou stále vysoké - rozhodně nadprůměrné, a to bezpochyby hraje velkou roli při šíření plamenů. Jaká je tedy situace dnes?

Redaktor (Vědunka Lunardi):
Vedra pokračují, teploty jsou asi 4 až 5řC nad průměrem - sezónním průměrem, no ale uklidnil se vítr. Takže meteorologická situace je poněkud lepší. Požáry ale pokračují i když v menší míře. I dneska letadla a vrtulníky také armády pro hašení požárů musely intervenovat asi v 50 případech opravdu velkých lesních požárů. Dnes se ale hlavně vyhodnocovaly škody a jsou obrovské. Popelem lehlo na 9000 hektarů lesního porostu a v jižní Itálii obnova typického středomořského porostu vyžaduje vždy řadu let. Ochránci přírody poukazují také na to, že v přírodních rezervacích plameny ničily i zvířata medvědy počínaje a pěnkavkami konče. Ale jsou tu i škody na obydlích a také samozřejmě utrpěl značné škody turistický ruch.

Moderátor (Ondřej Černý):
Italská vláda vyhlásila stav přírodní kalamity v nejhůře postižených oblastech. Co to znamená konkrétně?

Redaktor (Vědunka Lunardi):
Vláda vyhlásila vlastně celostátní stav přírodní kalamity, ale teprve v příštích dnech oznámí, jak vysoké fondy dá k dispozici i na jaké zákroky budou přesně určeny. Obvykle se začíná opravou domů tam, kde byly poškozeny, financováním pobytu evakuovaných lidí v patřičných strukturách, financováním zalesňování a také částečnou úhradou způsobených škod. Pomoc nebude dána pouze těm nejjižněji položeným oblastem, protože velké škody požáry vlastně způsobily i v jiných oblastech střední Itálie - v Toskánsku, v Markách, v Peskiči na Gargánu, kde plameny zdevastovaly campingy, automobily i několik obydlí, tam by měli být odškodněni i turisté, kteří přišli o automobil či přívěsný vůz a všichni již oznámili, o co vlastně přišli. A odškodnění čekají také podnikatelé, kterým například plameny poničily hotely. Jinde se bude jednat zejména o finanční příspěvek na zalesňování.

Moderátor (Ondřej Černý):
Do centra pozornosti se dostal zejména požár na mysu Gargánov o oblasti Pulja. Byl už definitivně uhašen a jak na to reagovali vlastně turisté? Zůstali nebo odjeli?

Redaktor (Vědunka Lunardi):
Požár byl tak velký, že nebyl ještě stoprocentně uhašen a musí se neustále kontrolovat. Škody na obydlích, na domech jsou značné, ale hlavně podnikatelé ze sektoru turistického ruchu si stěžují a naléhají, aby média informovala, že většina hotelů vlastně funguje. Turisté evakuovaní ze 6 poškozených struktur dostali jiné ubytování a tak jich mnoho zůstalo. No ale hodně jich také odjelo - zejména turisté z campingů. Ty byly zdevastovány úplně.

Moderátor (Ondřej Černý):
Šéf italské civilní ochrany si stěžoval, že většina požárů je zakládána úmyslně. Proč? Jaké jsou k tomu důvody?

Redaktor (Vědunka Lunardi):
Tak v případě požáru v ... vyšetřovatelé jali dokonce podezření, že se jednalo o pomstu organizovaného zločinu na majitelích campingů, kteří nechtěli platit výpalné. Tak je prostě vypálili. Pak se jim požár vymkl z rukou. Bertoazo - tedy šéf italské civilní ochrany řekl, že pouze malé procento požárů má začátek samovznícení, že i maniakálních žhářů je pouze pár, že prostě většina je zakládána úmyslně. Není určitě náhodou, že v těchto dnech hoří převážně chráněné rezervace. Někdy jsou to pastevci, kteří chtějí více pastvin místo lesa, jinde lidé, kteří si takto zajistí práci při dalším zalesňování. V Itálii zalesňování jednoho hektaru stojí až 200 eur a hektarů se bude nyní zalesňovat nejméně 10 000. Dalším důvodem je spekulace. Tam, kde shořel les, si někdo určitě postaví nějakou vilu nebo hotel. I to by mohl být případ ... No a šéf civilní ochrany Bertoazo také vysvětlil, proč není snadné přistihnout při činu žháře. Oni totiž často polijí benzínem kočku, zapálí ji a pustí ji do lesa hořící. Také je to i takový hrozný aspekt celé téhle věci.

Moderátor (Ondřej Černý):
Tak to je opravdu strašné. Existují vůbec v Itálii zákony, které mohou nějak zabránit těm spekulacím s pozemky, na kterých lesní porost shořel?

Redaktor (Vědunka Lunardi):
Zákon existuje od roku 2000. Je to dobrý zákon. Stanoví, že se celých 10 let nesmí stavět tam, kde byl spálen les. Nařizuje také obcím a městům vypracování patřičného katastru vypálených zón, aby se nevydávala stavební povolení pro pozemky, na kterých býval les. Jenomže to mapování zalesněných zón realizovalo pouze 25 procent všech italských obcí, takže spekulanti mají stále ještě důvod k tomu, aby podpálili nějaký les. Zákon existuje, ale jen málokde se respektuje.

Moderátor (Ondřej Černý):
Z Itálie naše tamní spolupracovnice Vědunka Lunardi. Děkujeme a na slyšenou.

Redaktor (Vědunka Lunardi):
Na slyšenou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě