logo Silvarium tisk
Název: Jak kdysi pracovali v horách
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 10.08.2007
Autor: MARKÉTA SANALLA
Rubrika: Kraj PlzeňskýZítra se na Modravsku uskuteční Ovčí jarmark, k vidění budou i ukázky vorařství a plavení dřeva

SERVIS NA LÉTO O víkendu se můžete bavit na Šumavě, pestrý program nabízí i festival Na ulici

Šumava - Jak se dříve plavilo dřevo nebo jak se stříhají ovce, to se dozví a na vlastní oči uvidí návštěvníci na Šumavě. Zábavní program se uskuteční dopoledne v Rechlích u Modravy a po obědě bude pokračovat v Rokytě, kde se koná Ovčí jarmark. Zde nebudou chybět ani ochutnávky sýrů z ovčího mléka nebo soutěže pro děti.
"Program připravila Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Začínáme v 10 hodin v Rechlích u Modravy, kde budou k vidění ukázky plavení dřeva, a budeme si povídat i o historii vorařství," říká pracovník parku Jan Chudý.
Plavení dřeva má na Šumavě dlouhou tradici. Se stavbou vodního kanálu se začalo už na konci osmnáctého století. Palivové dřevo přepravované kanálem pak zásobovalo velká města a především Prahu. Rozvoj vorařského a těžebního odvětví měl také velký vliv na zalidnění této šumavské oblasti.
"S plavením dřeva se zde začalo, když prácheňské panství koupil rod Schwarzenbergů. Těžba dřeva a jeho prodej ve velkých městech byly pro ně dobrou výdělečnou činností," říká Jan Chudý.
Kanál je dlouhý osmnáct kilometrů včetně přítoků a svému účelu sloužil až do meziválečných let, kdy palivové dřevo bylo nahrazeno uhlím.
Z Rechlí u Modravy se odpoledne mohou návštěvníci vydat do Informačního střediska Rokyta mezi Modravou a Srním, kde ve 12 hodin začíná Ovčí jarmark.
"Příchozí si budou moci vyzkoušet ostříhat ovečku, vyprat její rouno, vyčesat a také je zpracovat na kolovrátku. Předvedeme také, jak se pracuje na tkalcovském stavu nebo jak funguje takzvané plstění ovčí vlny," říká Milada Janošiková z Informačního střediska v Kašperských Horách.
Během celého odpoledne budou probíhat zábavné soutěže pro dospělé i děti. Příchozí si také pochutnají na certifikovaných šumavských výrobcích z biofarmy Slunečná i dalších dobrotách z ovčího mléka z místních farem.
"Chybět nebudou ani ukázky prací tradičních řemeslníků, například skleněné korálky od Jany Wudy z Nezdic. Ty jsou vyráběné ručně nad sklářským kahanem a mohou být označeny titulem Šumava - originální produkt," dodává Milada Janošiková.

Foto popis: PLAVENÍ DŘEVA. Jak se až do poloviny dvacátého století přepravovalo dřevo po plavebních kanálech, ukážou zítra při zábavním odpoledni voraři na šumavské Modravě.
Foto Autor - ILUSTRAČNÍ Foto - MAFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj
Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě