logo Silvarium tisk
Název: Jak probíhají maturity u lesníků
Zdroj: Radiožurnál
Datum: 27.05.2007
Moderátor: Andrea Skalická
Relace: Zápisník domácích zpravodajů

Moderátor (Andrea Skalická):
Posloucháte Český rozhlas 1 Radiožurnál Zápisník domácích zpravodajů. Určitě jste slyšeli a možná se to týká i vás osobně, že se v tomto týdnu naplno rozběhly maturity. Studenti čtvrtých ročníků středních škol předstupují před zkušební komise a snaží se ukázat, co všechno se za roky strávené ve školních lavicích naučili. Ovšem, nematuruje se jen ve třídách, například na studenty tří tříd Střední lesnické školy z Hranic čekaly zkoušky přímo v lese. Jak se maturuje za zpěvu ptactva sledoval na stanovišti školního polesí Valšovice Jana Zemková.

Občan:
304, Hudeček, to je to zajištění kultur, já tam budu mít tu myslivost, to je Hladký Zdeněk, u těch modřínů. Ty trasy jsou v terénu tři umístěny vlastně a žáci, poněvadž si vylosovali různé předměty odborné a různá témata, tak my musíme dát dohromady vlastně toho pavouka, který žák půjde dřív a který později jako. Přípravu mají přibližně stejnou, oni od osmi hodin v podstatě se připravují na pracovišti. Ví, co mají dělat, ráno si vylosovali otázky. Takže 4b vyráží na trasu automobilem, kdy zajedeme na konec té jedné maturitní trasy nebo respektive začátek, na druhé straně školního polesí a odtud budou pokračovat už pěšky ta maturitní komise po těch jednotlivých žácích a těch pracovištích.

Redaktor (Jana Zemková):
Na maturity Střední lesnické školy v Hranicích se přijela podívat i osoba, kterou bychom tady nečekali a je to vnuk Tomáše Bati.

Občan:
Mám rád lesy, ale já neznám moc lesů a je moje prvněkrát jsem na lese tady, já musím naučit trochu o lesích.

Občan:
Jdeme do lesa na stanoviště 111, kde bude student mít určitě připravenou otázku, sortimentace druhová ani odvoz dřeva.

Host (Helena Adámková):
Jsme na místě, komise je připravená ke zkoušení. Tak můžete, mladý muži, můžete se nám představit a začneme.

Host (Petr Křížek):
Takže lesu zdar, já se jmenuju Petr Křížek, dostal jsem otázku druhování sortimentace dříví, příjem na skládce, příprava pracoviště pro soustřeďování dříví na odvozní místo.

Host (Helena Adámková):
Děkuji, můžete odpovídat.

Host (Petr Křížek):
Jestli můžeme popojít tady k tomu kmenu.

Redaktor (Jana Zemková):
Předsedkyní maturitní komise je Helena Adámková, já se zeptám, už sledujete nějaké přípravy, které tady student od rána udělal?

Host (Helena Adámková):
Ano, student měl určený čas na to, aby zpracoval zadanou otázku, takže teď bude odpovídat a my budeme dbát na to, aby vyčerpal všechno, co bylo zadáno v otázce.

Host (Petr Křížek):
Já jsem vlastně začal druhováním tady tohoto kmenu, kdy podle druhovacích tabulek, vzhledem k tomu, že oddenek má tady vadu, hnilobu, tak jsem kost vyzdravil a do třídy 3D.

Host (Aleš Skotnica):
V podstatě je to na nich, jak si s problémem poradí, já vždycky říkám, to lesnictví je krásná věc na tom, že můžu přemýšlet a vždycky vyžadujeme na studentech, aby to, co vymyslí, aby si vždycky zdůvodnili, a to na té praktické maturitě je to nejkrásnější.

Redaktor (Jana Zemková):
Do jakých profesí nastoupí absolventi vaší školy?

Host (Aleš Skotnica):
Jsou revírníci a různé provozní funkce u Lesů České republiky, u akciových společností, orgánech státní správy, Lesů, myslivosti, no a poslední roky se stává, že kolem 90 procent studentů jde studovat na vysokou školu, zvyšovat si dál kvalifikaci.

Redaktor (Jana Zemková):
Tak, pojďme se podívat, jak probíhá ta maturita dál.

Občan:
Je vidět, že to druhování a chyby na tomto dřevě při výrobě zhodnotil dobře.

Host (Helena Adámková):
Jaký je názor druhého člena komise?

Host (Aleš Skotnica):
Jsem třídní učitel, učitel všeobecně vzdělávacích předmětů, takže moje chvíle přijde příští týden u ústních maturitních zkoušek. Byla to třída dobrá, jsem rád, že jsem jim mohl dělat třídního a doufám, že mi to teďka vrátí u maturitních zkoušek, jak tento týden, tak příští.

Redaktor (Jana Zemková):
Tak to byl třídní učitel Aleš Skotnica, mimochodem, máte ve třídy i dívky?

Host (Aleš Skotnica):
Ano, ano, dívky máme 4, pro ty kluky příjemné zpestření, do kolektivu velice dobře zapadnou, jsme rádi, že je tady máme a těšíme na ně i v příštích letech.

Redaktor (Jana Zemková):
Je vlastně docházka na vaši školu specifická ještě něčím jiným, než praxí a těmi praktickými maturitami? Já jsem dokonce slyšela, že studenti mohou si vodit na vyučování své psy. Nevím, jestli to je pravda.

Host (Aleš Skotnica):
Na praktické vyučování ano, ale do školy ne.

Host (Helena Adámková):
Ještě byste chtěl dodat ke své otázce něco?

Host (Petr Křížek):
Ne, já jsem poměrně spokojený, děkuju.

Host (Helena Adámková):
Komise je spokojená, ohodnotíme vás a výsledek se dovíte při vyřazení kolem té 15 hodiny asi. Děkujeme.

Redaktor (Jana Zemková):
V této chvíli, Petře, víte alespoň to, že komise byla spokojená.

Host (Petr Křížek):
Vím to, no, myslím, že to mohlo být lepší ale, co se dá dělat.

Redaktor (Jana Zemková):
Co bude dál teď po maturitě, co vás čeká?

Host (Petr Křížek):
Po maturitě přijímačky na vysokou školu určitě, to je pro mě priorita.

Redaktor (Jana Zemková):
Můžete mi prozradit, jakou známku dostane?

Občan:
Tak student dostane známku chvalitebnou, to znamená dvojku, byly tam v té první části nesrovnalosti v ty sortimentaci, ta druhá část, to skládkování bylo lepší a v té třetí části to neměl dopočítané, ale věděl, jak by to dopočítal.

Host (Helena Adámková):
Takže student bude hodnocen známkou chvalitebně.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě