logo Silvarium tisk

Základem ekologické stability krajiny na souši byl kromě vodních toků, vodních ploch a mokřadů odjakživa les. Problém je, že člověk ho intenzivně kácel s cílem získat zemědělskou půdu i dřevo pro otop, nábytek, obydlí, lodě atd. S ústupem lesů se zhoršovalo klima, někdy drasticky, někdy jen mírně. Zpětná rekonstrukce říká, že asi polovina největší pouště světa Sahary vznikla v důsledku prudké změny klimatu před několika tisíci lety, druhá polovina v důsledku neodpovědné lidské činnosti – nadměrného kácení lesů, nadměrného orání půdy, nadměrné pastvy dobytka. Se zánikem lesů zanikají i jejich užitečné mimoprodukční funkce a klima se dále vážně zhoršuje. Také ekologická stabilita našeho území se citelně zhoršila, když naši předkové snižovali lesnatost země z původních asi 90% na asi 25% za Marie Terezie v polovině 18. století, byť dopady nebyly zdaleka tak drastické, jako na Sahaře.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+2 # zelení hájové 2018-11-19 13:53
Všichni ortodoxní "lesáci" vědí jak to je, ale také vědí, že není vůle měnit systém lesnictví... Jinak velice dobře podchycená situace ve všech bodech článku.
Lesu zdar !!!
+2 # lesnar 2018-11-19 16:12
Je bl.bost používat přívlastek "ortodoxní", pokud nechcete udělat rovnici lesnictví=ideologie. Znamená to "pravověrní" a v běžné technické disciplíně nemá víra co dělat.

No a k autorovi článku: v problematice invazních druhů a konzervativní ochrany přírody (bez aktivního managementu) to není zdaleka tak jednoznačné, jak by si přál mystifikátor "Knap".

A v neposlední řadě i ing. Košulič mluví v souvislosti s kůrovcovou kalamitou o příležitosti pro lesníky (analogie s Kyrillem) a snad jen osel by ho nazýval fundamentalistou.
-7 # Josef Knap 2018-11-17 20:37
Tak Vy byste si pane Jane Zemane přál, aby EU bylo na našem výsostném území ČR dovoleno úředně/soudně smýtit=zničit např. mé arboretum z důvodu, že obsahuje jen nepůvodní dřeviny a je zaměřeno na cedry? Zde mé arboretum na fotech: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/ ,,, Zde jste to napsal a slovem zatím říkáte, že jednou dojde i na mé arboretum v intravilánu na soukromém pozemku v Čelákovicích - cituji Vás: "Je divné, že orgány ochrany přírody nejsou s to stanovit požadavky na striktní zákaz vysazování invazních druhů stromů a jejich systematické hubení, prozatím alespoň pro zvlášť chráněná území, dále požadavky na druhovou skladbu lesů a způsob jejich obhospodařování." Měli byste pravdu s těmi cedry, že nejsou invazivní, když bychom se drželi mantry, že u nás jsou pěstovatelné pouze cedr libanonský, cedr atlantický a cedr krátkolistý. Jenže on je posunem klimatu už u nás v nížinách snadno pěstovatelný ten nejvitálnější z nich byť nejméně mrazuvzdorný cedr himalájský. Ročně vytrhám z arboreta desítky jeho semenáčků a jejich skupinku jsem již našel dokonce 300m od místa, kde mi roste. A Vy si myslíte, že bych si nechal EU potažmo úřady ČR na ten cedr sáhnout, když mi plní na jihu domu skvělou klimafunkci?! Tady můj Deodar = Cedrus deodara máte v plné kráse letos v červnu: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/#Cedrusdeodara1.jpg ,, https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/#CedryaCatalpaovata.jpg ,, https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/#Cedrusdeodara4.jpg ,, https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/#CedruslibaniaCatalpaovata.jpg .. Zásluhou té katalpy a je to teprve 16let starý strom mám přes teplejší období roku dokonalý stín v pracovně i ložnici a o to mi jde neb jsem maximální teplotu v té ložnici tou vegetací srazil z 31°C na 25°C!!! Pravda, letos jsem si prošel celou naši ulici 28. října a vytrhal z jejích ploch cca 200 semenáčků Catalpa ovata. Mně ta invazivnost mých dřevin absolutně nezajímá a EU půjde květnu 2019 po volbách do EP do řiti, až se vlády nad ní zmocní Matteo Salvini a spol. a bude pak brzo po debilních eurozákazech!
+9 # Máchal 2018-11-21 08:50
"Mně ta invazivnost mých dřevin absolutně nezajímá"
Chyba. Jestli to chcete všude propagovat a prosazovat k masivním výsadbám jako velmi vhodnou až dokonalou dřevinu, i tohle může být dost zásadní faktor. Ideální není ani intenzivně zalétávající park, ale nasadit si něco, co bezuzdně začne vytlačovat cokoliv ostatního ve velkém do běžného lesa je opravdu na pováženou.
0 # Josef Knap 2018-11-21 14:17
Vážený pane Máchale! Pokud jste si dobře všiml tak nepropaguji jako novou lesnickou dřevinu cedr himalájský neb snadno zmrzá a invazivní je. Ve Francii a Bulharsku je do produkčních lesů vysazován cedr atlantický a cedr libanonský. Ale zamyslete se prosím více nad tím, že když se dřevina snadno u nás vysemeňuje ve svém okolí, tak je prostě vitální, zdravá a naše prostředí ji vyhovuje. Třeba smrk pichlavý u nás neplodí klíčivá semena a taky jak dopadl v Krušných horách! Hromadně jej ničí houba kloubnatka. Cituji Máchal:
"Mně ta invazivnost mých dřevin absolutně nezajímá"
Chyba. Jestli to chcete všude propagovat a prosazovat k masivním výsadbám jako velmi vhodnou až dokonalou dřevinu, i tohle může být dost zásadní faktor. Ideální není ani intenzivně zalétávající park, ale nasadit si něco, co bezuzdně začne vytlačovat cokoliv ostatního ve velkém do běžného lesa je opravdu na pováženou.
-7 # Josef Knap 2018-11-17 20:33
Čtěte mou diskusi zde: https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-zeman-bezprecedentni-kurovcova-kalamita-v-nasich-smrkovych-lesich-nespadla-z-nebe#dis-id-5ea90d29c5441111996d7473a70886f0

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě