logo Silvarium tisk
Název: Je tu kalamita století
Zdroj: Klatovský deník
Datum: 24.01.2007
Podtitulek: Lesníci se obávají, že stromy, které nezničila vichřice, dorazí sníh
Autor: Jana Kolářová
Rubrika: Moje Klatovsko

Sušicko - O tříletou průměrnou těžbu, konkrétně dvacet tisíc kubíků dřeva, přišly sušické městské lesy při kalamitě století. To však ještě není konec. Co nezničil vítr, dorazí sníh.
"Větší katastrofa ve známé historii městských lesů od roku 1946 nebyla zaznamenána," říká ředitel Sušických lesů a služeb, s. r. o., Václav Toman a dodává, že předběžně odhadovaná holina má 40 hektarů a musí být zalesněna do dvou let. Kalamitní stav musí být odstraněn do 30. června letošního roku, ale podle Tomana není příliš reálné, že to do tohoto data stihnou. V tom případě musí zabezpečit les proti kůrovci. "Protože máme rozvrácené lesní porosty, jejich stabilita je narušena, budeme pravděpodobně žádat o revizi lesního hospodářského plánu v roce 2008," říká Toman.
Zástupci sušických městských lesů v současné době jednají se Státní správou lesů na sušickém městském úřadě o opatřeních k omezení vstupu občanů do oblastí s lesní kalamitou. "Čekáme na vyjádření vlády, zda vyhlásí stav nouze. Potom bychom mohli žádat o mimořádné dotace z ministerstva zemědělství na kompenzaci určitých více nákladů spojených s odstraňováním lesní kalamity," konstatuje Václav Toman.
V současné době jsou všichni zaměstnanci Sušických lesů a služeb, s. r. o., nasazeni na odstraňování lesní kalamity. "Avízovaná sněhová kalamita může dokončit dílo zkázy. Rozláme zbytky narušených porostů," dodává Toman s tím, že poté v Sušici, stejně jako v celé republice, nebudou stíhat odstraňovat napáchané škody. Sníh již začal padat, na horách se očekává až půl metru. " Sníh bude padat až do čtvrtka. V nížinách se očekává deset až třicet centimetrů sněhu, na horách půl metru. Nejchladnějším dnem bude pátek, poté se začne mírně oteplovat," předpověděl vývoj počasí v nejbližších dnech Ivo Blohmann z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.
Rádi poradí Klatovsko - Hrubým odhadem způsobilo větrné počasí na lesních porostech v Plzeňském kraji přes milion kubíků kalamitní hmoty. Ke značnému poškození lesů došlo přibližně i na třetině okresu Klatovy.
Městský úřad Klatovy proto upozorňuje vlastníky lesů na nutnost bezodkladného zpracování kalamitní hmoty, nejlépe odkorněním a odvozem z lesa, neboť mírná a suchá zima oslabuje porosty a vytváří ideální podmínky pro rozvoj hmyzích škůdců. Lesní zákon stanovuje 31. květen jako nejzazší termín pro zpracování pro škůdce atraktivní dřevní hmoty.
"Nevíte- li si rady, obraťte se na svého odborného lesního hospodáře. Pokud pro vás nepracuje na základě uzavřené smlouvy, pak ze zákona. Stát vynakládá na tuto činnost ročně nemalé částky a státem placení odborníci, převážně zaměstnanci Lesů České republiky, s. p., vám budou ochotně nápomocni svými odbornými radami při řešení této nelehké situace," řekl Jaromír Mára z odboru životního prostředí Městského úřadu v Klatovech.

Jana Kolářová (jk)

Foto - Procházky v lesích, a to nejen na Sušicku, odkud pochází fotografie, nejsou po nedávném řádění vichřice možné.
Foto Václav Toman

Foto - Ztráta Sušické městské lesy přišly při kalamitě o dvacet tisíc kubíků dřeva, což se rovná tříleté těžbě.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě