logo Silvarium tisk

Na jezeře Most ornitologové více než deset let pozorují a sčítají v zimním období ptáky, kteří tam nacházejí dostatek potravy i úkrytů. Letos jich napočítali přes 8000, mezi nimi třeba i vzácné severské kachny, potápky a podobně. ČTK to řekl ornitolog a kurátor zoologické sbírky v Oblastním muzeu a galerii v Mostě Jaroslav Bažant.

„Účastníme se takzvaného mezinárodního zimního sčítání vodních ptáků. Máme docela dobré výsledky. Jsou to stabilně vysoké počty a letos jsme jich napočítali přes 8000, a to 25 druhů. Je to přibližně srovnatelné všechny roky, co tam chodíme," uvedl ornitolog. Podle něj jezero Most patří k jednomu z nejvýznamnějších zimovišť v ČR.

Kromě několika druhů racků a tisíců lysek je možné na jezeře pozorovat také kachny divoké, poláky i vyloženě vzácné druhy. „Třeba severské kachny, jako je hoholka lední nebo turpan hnědý, vzácné potápky - potápku žlutorohou a potápku rudokrkou," zmínil některé raritní druhy Bažant. Kromě nich se mohou návštěvníci jezera při pozorování setkat i s ledňáčky, kteří jsou podle ornitologa v našich končinách poměrně běžnými ptáky. "Je na vodách, které prakticky nezamrznou, kdekoli," doplnil.

Ptákům se na jezeře daří i díky tomu, že jde o obrovskou vodní plochu, která nikdy zcela nezamrzne. Navíc se mohou vzdálit od břehů dostatečně daleko od lidí. „Mají kam odplout a jsou v komfortní zóně třeba 50 nebo 100 metrů od břehu, a to už je vzdálenost, kdy nereagují na to, že tam někdo chodí kolem," popsal ornitolog. Kromě toho je voda v jezeře plná potravy. Ptáci si mohou vybrat mezi různými druhy ryb i bezobratlých živočichů. V blízkosti jezera je navíc skládka komunálního odpadu, kam přilétají za potravou tisíce racků.

Za ptáky vyráží cíleně také řada návštěvníků jezera. Na stromy v okolí věší lojové koule a často krmí i vodní ptáky. Podle Bažanta jsou ideální potravou třeba vařené brambory nebo vařená rýže či zelenina. Zvířatům nevadí ani tvrdé pečivo, musí být v menším množství a nesmí být slané nebo kořeněné. „Pokud je to výjimečně, tak to na ně nemá zásadně negativní vliv," podotkl ornitolog.

Kolem jezera jsou umístěné informační tabule, kde se může veřejnost seznámit s obyvateli jezera. Dozví se o rybách a právě také o ptactvu, které vodní plochy obývá. Kromě jezera Most jsou v okolí ještě jezera Matylda a Benedikt. Bažant dodal, že pro ptáky nejsou tak lákavá, protože jsou menší a také nenabízejí tolik potravy.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě