logo Silvarium tisk

Jihočeští hygienici zatím letos zaznamenali osm případů klíšťové encefalitidy. Je to o šest více než ve stejném období v minulém roce. Vyplývá to z aktuálních informací jihočeských hygieniků.

„U klíšťové encefalitidy jsme v týdnu zaznamenali čtyři nové případy, aktuálně registrujeme od začátku roku osm potvrzených případů, to je o šest více než vloni v tomto období. Vyšší relativní výskyt klíšťové encefalitidy, než je celorepublikový průměr, registrujeme v našem kraji dlouhodobě řadu let dozadu," uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Podle prognózy Českého hydrometeorologického ústavu je pro víkendové dny na většině území Jihočeského kraje předpokládána aktivita klíšťat na čtvrtém a místy až na pátém stupni, což představuje mimořádné riziko.

Loni hygienici zaznamenali 81 potvrzených případů klíšťové encefalitidy. „Proti ní existuje efektivní očkování, které je pro pojištěnce nad 50 let věku zdarma. Optimální období pro očkování je před začátkem hlavní sezony aktivity klíšťat," uvedla Kotrbová. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě