logo Silvarium tisk

Vláda se na svém dnešním výjezdním zasedání v Bučovicích na Vyškovsku věnovala kromě jiného dotačním programům s důrazem na sucho. Jihomoravský a Zlínský kraj trápí sucho a vysoké teploty nejvíce v republice. Těmto regionů je třeba pomoci, aby tam fungovalo zemědělství a zachovaly se lesy, řekl novinářům po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS).

„Dotační programy kladou důraz na boj se suchem a erozí a přináší adaptační opatření pro oba kraje. Mohu zmínit třeba Operační program Životní prostředí, kde je 212 projektů z Jihomoravského a Zlínského kraje s požadavkem na dotaci 6,1 miliardy korun," uvedl Fiala.

Roční srážkové úhrny i hladiny podzemních vod jsou v obou krajích pod normálem. „Máme připravené dotační nástroje, a to jak evropské, tak národní, které stimulují vznik kvalitních projektů. V Operačním programu Životní prostředí je na období 2021 až 2027 k dispozici téměř 26 miliard korun," sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Program pokrývá zakládání a obnovu přírodě blízkých vodních prvků, posílení stability lesních porostů nebo protipovodňová opatření.

Žadatelé ve Zlínském a Jihomoravském kraji vnímají sucho jako prioritu a jsou podle Hladíka velmi aktivní. Z 212 projektů za víc než šest miliard korun, které žadatelé od spuštění programu loni v létě předložili, jsou schválené projekty za 1,5 miliardy korun. Jedním z nich je revitalizace Zámeckého rybníka v Lednici.

Dalším zdrojem je Národní program Životní prostředí. "Ze všech podpořených projektů v celém regionu jich se suchem, erozí a adaptačními opatřeními přímo souvisí 453 s podporou 1,6 miliardy v Jihomoravském kraji a 322 za 0,6 miliardy korun ve Zlínském kraji. Třeba v obci Nová Lhota vzniká podzemní retenční nádrž o objemu 30 kubíků pro akumulaci srážkové vody ze střechy budovy základní a mateřské školy. Dešťovou vodu budou místní využívat k závlaze keřů a travnatých porostů v okolí objektu základní a mateřské školy," dodal Hladík.

Podpora směřuje také z unijního programu LIFE, který hradí aktivity ke zlepšení životního prostředí a klimatu a cílí především na projekty na větším území. Týká se to třeba projektu LIFE SouthMoravia zaměřeného na oblast suchých trávníků a lesostepí na jižní Moravě. Má zlepšit stav a vyvinout komplexní systém udržitelné péče, který zahrnuje znovuzavedení tradičních zemědělských postupů, jako je například pastva a kosení, ale také přispět k turistické atraktivitě regionu.

(ČTK)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě