logo Silvarium tisk

Závěrečné studie týkající se propojení vodárenských soustav Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina budou mít oba kraje hotové na konci června. Dokumenty obsahují návrhy řešení, které by měly výhledově zajistit zabezpečení dodávek vody i v období klimatické změny, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Jihomoravského kraje Helena Ondřejová. Záměr propojení soustav vychází z memoranda uzavřeného v roce 2021.

Snahou krajů je vytvořit robustní vodárenský systém na stabilních vodních zdrojích. Cílem je efektivně předejít scénářům, kdy v důsledku klimatické změny poklesne některý ze zdrojů pitné vody, a vyřešit situaci, kdy bude kvůli poškození vodního zdroje nebo vodárenského zařízení potřeba zásobovat postiženou oblast z jiného místa. „Studie navrhuje vzájemnou výpomoc vodních zdrojů a řešení deficitních oblastí. Odborníci posoudili 33 opatření, podrobněji zpracovali 25 z nich, z toho 16 je přímo potřebných pro území Jihomoravského kraje," sdělila Ondřejová.

Mezi navržená opatření patří třeba zvýšení kapacity Úpravny vody Švařec, která leží na Vysočině, ale slouží převážně pro jižní Moravu. Kapacita vodárny by vzrostla z 1150 litrů za sekundu na 1500. "Další opatření má vytvořit 'jižní obchvat' Brna a propojit jižní větev Vírského oblastního vodovodu s východní částí brněnské vodovodní sítě. Od stávající armaturní šachty Moravany by měl vzniknout nový přívodný řad vedoucí ke stávajícímu vodojemu Stránská skála," doplnila mluvčí.

Celkové odhadované náklady na všechna navržená opatření sloužící Jihomoravskému kraji přesahují deset miliard korun. Pro Vysočinu dosahují téměř šesti miliard. Součástí studie je i posouzení možností financování prostřednictvím národních nebo nadnárodních dotačních programů, což je nyní pro vedení kraje hlavní úkol. Mezi projekty na řešení následků sucha má tento podle radního pro investice Vladimíra Šmerdy (ODS) prioritu. A přestože je celková částka vysoká, jde o investici rozloženou na spoustu let, řekl.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě