logo Silvarium tisk
Název: Kalamita v lesích
Zdroj: ČT 1
Datum: 22.01.2007
Autor: Neuveden
Moderátor: Silvie Bínová
Relace: Dobré ráno

Moderátor
Ministr zemědělství Petr Gandalovič navrhne vládě, aby povolila rychlejší těžbu dřeva v oblastech, které na konci týdne poničil orkán Kyrill. Jen ve státních lesích napáchala větrná smršť škody kolem tří miliard korun. Energetici i během noci odstraňovali poruchy v dodávkách proudu. Bez elektřiny zůstává několik stovek lidí.

Autor
Státní podnik Lesy ČR postihla na konci minulého týdne největší kalamita v historii. Odhadem třímiliardové škody odpovídají přibližně částce za 70% roční těžby. Taky proto se větrná smršť dostane na program středečního jednání vlády.

Mirek Topolánek (ODS), premiér a předseda strany:
Budeme řešit pouze excesy, kde buď ten systém nefungoval dobře anebo kde se jedná o nějakou škodu většího rozsahu.

Autor
Ministr zemědělství Petr Gandalovič kabinet požádá, aby povolil rychlejší těžbu polomů. V praxi by to znamenalo, že by Lesy ČR mohly při zadávání prací vynechat zdlouhavá výběrová řízení. Začít rychle těžit si přejí i správci lesů. Bojí se, že se v polomech začne šířit kůrovec.

František Koníček, ředitel Lesů ČR:
Pokud tři dny za sebou teplota převýší 11 až 13 stupňů, potom má tendenci prostě se začít aktivovat.

Autor
V řadě oblastí nejsou lesy bezpečné ani několik dní po vichřici. Smrtelné nebezpečí hrozí každému, kdo vkročí do lesů v Krkonošském národním parku.

Radek Drahný, mluvčí, Správa KRNAP, Vrchlabí:
Tady to je zářný příklad toho nebezpečí v lese. V Krkonoších jsou dneska tisíce stromů, které jsou takhle nalomené. Stačí malý vítr a ty stromy stále ještě budou padat.

Autor
Škody, které orkán napáchal, se sčítají i mimo lesy. Elektrárenská společnost ČEZ je na svých zařízeních odhaduje na sto milionů korun. Škody na majetku lidí spočítaly dvě největší pojišťovny v zemi zatím na čtvrt miliardy. Česká pojišťovna má nejvíc hlášených případů ve středních, východních, západních a jižních Čechách.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě