logo Silvarium tisk
Podtitulek: Část dřeva popadaného při orkánu Kyrill na Šumavě zůstane
Autor: MILAN KILIÁN
Rubrika: KLATOVSKO

Šumava/Je konec! Po devíti měsících od řádění orkánu Kyrill, který zdevastoval značnou část Šumavy, Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava oficiálně rozpustila kalamitní štáb, který byl jmenován ke koordinaci a řešení odstraňování následků.
"Šlo o mimořádnou situaci, od vzniku národního parku tu ještě něco podobného nebylo. Terénní pracovníci správy však dokázali i takto náročnou situaci zvládnout," tvrdí vedoucí sekce péče o ekosystémy národního parku a náměstek ředitele Libor Hošek.

Zpřesněný odhad následků orkánu zněl na 853 036 m3 polomové hmoty. "Od 18. ledna 2007 do dnešního dne Správa NP a CHKO Šumava těžebně zpracovala 724 722 m3 polomového dřeva. Na ploše Národního parku Šumava je ponecháno zhruba 116 000 m3 polomového dřeva na územích určených k tzv. samovolnému vývoji. Jde především o území 1. zón a další plochy, které byly na základě odborných posudků a rozhodnutí ministra životního prostředí ponechány bez zpracování - především lesní ekosystémy vysokohorských smrčin," uvedl mluvčí parku Radovan Holub. Z typologického hlediska podle něj jde o území v 8. lesním vegetačním stupni. Zbývá zpracovat zhruba 12 000 m3 roztroušených vývratů a polomů, což může trvat do příchodu sněhu. Tyto vývraty a polomy vznikly po vichřici během letního období.
Z celkového zpracovaného množství byly již zhruba čtyři pětiny odvezeny ke zpracovatelům. "Celkem 172 136 m3 dřeva bylo asanováno proti podkornímu hmyzu," uvedl Holubův kolega David Albrecht a dodal, že kromě výše uvedených 116 000 m3 dřeva, ponechaného k samovolnému vývoji na přesně stanovených plochách, je evidováno dalších 117 981 m3 dřeva, které je podle platných předpisů ponecháno v lesních ekosystémech k zetlení (pro uvolnění živin z tlejícího dřeva pro potřeby dalšího vývoje ekosystému s cílem podpořit druhovou rozmanitost a další zmlazování smrku ve vysokých polohách Šumavy). Průběžně bylo instalováno více než 7 000 obranných opatření proti kůrovcům, jako jsou lapáky, feromonové lapače, otrávené lapáky," dodal Holub.
Přesné zhodnocení celé události bude podle mluvčích zveřejněno ve výsledné zprávě, která bude na základě příkazu ministra životního prostředí zpracována do konce listopadu 2007.

Celkem polomové hmoty na Šumavě 853 036 m3
Dosud zpracováno polomového dřeva 724 722 m3
K odvozním cestám přiblíženo dřeva 594 648 m3
Z toho již odvezeno ke zpracovatelům 577 009 m3
Asanované dřevo ponechané k zetlení 117 981 m3
Na místě bez zásahu ponecháno 116 000 m3

Zdroj - NP a CHKO Šumava

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě