logo Silvarium tisk

Kanaďan, který šířil na sociálních sítích konspirační teorie o tom, že kanadská vláda záměrně zakládá lesní požáry, se přiznal k založení 14 z nich. Jím rozpoutané požáry vyhnaly stovky lidí z domovů, uvedla televizní stanice CNN. Kanaďan Brian Paré se u soudu přiznal ke 13 případům žhářství a jednomu případu žhářství spojeného s pohrdáním lidským životem. Požáry zažehl loni od května do září.

Jeden z těchto požárů si podle žalobkyně vyžádal evakuaci 400 lidí z města Chapais v provincii Quebec. Největší oheň, který má Paré na svědomí, zničil přes 870 hektarů porostů.

„Pan Paré si nepamatuje všechny požáry, které mohl založit, takže v současnosti víme o čtrnácti. Je možné, že jich je více," sdělila CNN žalobkyně.

Policie podle prokuratury pojala podezření, když několik ohňů vzplálo během krátkého času bez zjevné příčiny. O Parého se začala zajímat kvůli tomu, že byl spatřen poblíž několika míst zachvácených plameny. Policie také objevila příspěvky na sociálních sítích, v nichž Paré vinil kanadskou vládu, že zakládá požáry, aby přesvědčila lidi o existenci klimatických změn.

Obviněný podle policejních důkazů zveřejňoval mnoho konspiračních teorií o zapojení vlády do možného založení těchto požárů," sdělila žalobkyně.

Konspirační teorie se na lesní požáry zaměřují už dlouho, podotkla CNN. Jejich šiřitelé kladou požáry za vinu vládám nebo klimatickým aktivistům a v některých případech je přičítají i laserovým paprskům z vesmíru.

Kanadu loni zasáhly nebývale rozsáhlé lesní požáry, které postihly dohromady asi 185.000 kilometrů čtverečních, což je plocha dvakrát větší než rozloha České republiky. Kouř z těchto požárů se rozšířil i do sousedních USA, kde v některých městech způsobil extrémní znečištění vzduchu. Dým podle CNN doputoval dokonce i nad Evropu.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě