logo Silvarium tisk

Katalánsko se chystá dovážet po moři pitnou vodu, pokud v příštích měsících výrazně nezaprší v regionu, které postihlo silné sucho. Plán tamní vlády však vyvolal obavy v okolních regionech, kde srážky byly v uplynulých měsících rovněž nedostatečné, píše dnes deník El País. V minulosti již k podobnému kroku Katalánsko přikročilo, když v roce 2008 dostala Barcelona dodávku pitné vody z Marseille.

Na konci listopadu katalánská vláda zveřejnila svůj plán na zásobování Barcelony pitnou vodou dovezenou po moři. Plán by vláda mohla spustit již v březnu, pokud v oblasti nebudou do té doby vydatné srážky a dále bude klesat míra naplnění přehrad a nádrží, které obvykle zásobují Barcelonu. Vláda již nechala provést úpravy v barcelonském přístavu, které umožní dovoz až 60.000 metrů krychlových pitné vody za den, což je zhruba třetina denní spotřeby města.

Z plánu však mají obavy okolní regiony, které rovněž zažívají silný nedostatek srážek. Zástupci autonomních oblastí Murcie a Baleárských ostrovů se totiž obávají, že by Katalánsko mohlo dostat část vody, kterou upravují na jejich území zařízení pro odsolování provozovaná centrálním státem. Zástupci obou regionů také odmítají, že by zařízení měla volnou kapacitu pro rozsáhlé dodávky vody Katalánsku. "V současné situaci na Baleárských ostrovech nejsou podmínky pro prodej vody v takovém rozsahu," uvedla mluvčí odboru pro moře a vodu místní vlády.

Katalánsko rovněž investuje do rozšíření a výstavby zařízení pro odsolování mořské vody. Plán na dovoz vody přes moře podle deníku El País vzbudil vzpomínky na silné sucho z roku 2008, kdy Barcelona dostala několik dodávek vody přes moře z Tarragony a Marseille.

Podle katalánských úřadů region zažívá nejhorší nedostatek srážek od roku 1905, kdy se vedou souvislé záznamy. Na území, kde platí nějaké omezení spotřeby vody, žije podle údajů z konce listopadu na šest milionů ze zhruba 7,5 milionu obyvatel Katalánska.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě