logo Silvarium tisk
Autor: ONDŘEJ MALÝ
Rubrika: Byznys

PRAHA Výběrové řízení, které vypsalo ministerstvo zemědělství na nového generálního ředitele Lesů České republiky, se od minulých tendrů liší. Přibyla podmínka, podle které musí uchazeč mít "minimálně pět let praxe v řídících funkcích s účastí na strategickém rozhodování". Kvůli ní ale nemají šanci účastnit se výběrového řízení zaměstnanci státního podniku.¨

"Tato podmínka předem diskriminuje kvalitní kandidáty, které je možné najít v řadách krajských ředitelů nebo šéfů lesních správ. Ti se na strategickém rozhodování nepodílejí," řekl LN bývalý zaměstnanec Lesů ČR a dřívější lesní správce Zdeněk Valný. Ministr zemědělství Petr Gandalovič zdůvodňuje zařazení této podmínky do výběrového řízení vysokými nároky na uchazeče. Pro Lesy České republiky z tohoto výběrového řízení vzejde už pátý generální ředitel za posledních pět let. "Například krajští inspektoři Lesů, kterých je třináct, se v podstatě účastní strategického rozhodování, podílí se na diskusi na poradách s nejvyšším managementem," tvrdí Gandalovič.
"To je nesmysl," oponuje Valný. "Součástí pracovní náplně krajského ředitele strategické rozhodování v Lesích ČR není. Toto přísluší pouze nejvyššímu managementu, případně zakladateli, tedy Ministerstvu zemědělství."

Podmínka diskvalifikuje i pověřeného generálního ředitele Lesů Vladimíra Dolejského. Ten už před týdnem prohlásil, že účast v tendru zvažuje. Spekuluje se i o dalších jménech. Horkými kandidáty mají být bývalý děkan lesnické fakulty Mendelovy univerzity Ladislav Slonek a šéf poradenské firmy Foresta SG Vít Zgarba. "K těmto otázkám se nechci vyjadřovat," odpověděli oba LN na dotaz, zda se výběrového řízení účastní.

Na rozdíl od předminulého tendru na generálního ředitele, ze kterého vzešel Vladimír Blahuta, vypadla z požadavků i alespoň započatá bezpečnostní prověrka. "Lidé ji většinou nemají. Vítěz si ale po nástupu bude muset o prověrku minimálně na stupeň důvěrné zažádat," řekl LN Gandalovič
Podle ředitele jedné velké personální firmy, který si nepřál být jmenován, je absence požadavku na alespoň započatou bezpečnostní prověrku velmi neobvyklá. "Na takto významné místo bych podobný požadavek očekával," řekl. "Pokud budoucí generální ředitel prověrku nedodá, bude to problém," prohlásil Gandalovič.

Nový ředitel státních lesů musí mít vysokoškolské vzdělání, preferováno je lesnictví či zpracování dřeva. Požadavkem je také desetiletá praxe v odvětví lesního hospodářství, výzkumu či dřevozpracujícího průmyslu. Musí také vypracovat koncepci rozvoje Lesů ČR. Uzávěrka přihlášek je 9. listopadu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě