logo Silvarium tisk
Název: Kdo ručí za bezpečný les?
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 19.05.2007
Autor: ANTONÍN PELÍŠEK
Rubrika: Jižní Čechy

Soud rozhoduje, zda přiznat pozůstalým odškodné za smrt ženy, na kterou spadl strom

Prachatice - Kde je hranice mezi bezpečnou turistikou a rizikem a kdo nese odpovědnost za úraz výletníka v lese? Na to se snaží už tři roky odpovědět soud v případě ženy usmrcené pádem stromu na naučné stezce v Boubínském pralese.
    Odškodnění za smrt matky tří dětí požadují její pozůstalí od Správy Národního parku Šumava, společnosti Lesy České republiky a agentury Chráněné krajinné oblasti Šumava. Včera se tři roky starou událostí už podruhé zabýval soud v Prachaticích. Nakonec líčení odročil s tím, že se musí podívat na místo tragédie.
    Ženu zabil jeden ze suchých stromů. Její manžel dnes tvrdí, že stezka měla být lépe označená cedulemi s výstrahou.
    "Vycházím z toho, že naučná stezka je bezpečnější než normální les. Nic se ale na ní nezměnilo," uvedl manžel zemřelé ženy Jaroslav Šauer.
    Pro majitele lesů a jejich správce je to ukázkový případ toho, jak si veřejnost stezky špatně vysvětluje. Tvrdí, že vstup do lesa je riziko na každém místě. Citují lesní zákon.
    "Za osmnáct let ve službě vedle mě spadlo šest stromů. Vlastně každé tři roky jsem byl ohrožen na životě," uvedl příklad vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený.
    Lesáci ze Šumavy zastávají názor, že lesy jsou v první řadě místem pro hospodářskou činnost, až potom pro turistiku. Zvláště teď varují turisty, aby zbytečně nechodili na místa, kde se těží kalamita nebo kde jsou dosud napůl padlé stromy.
    "Mají zpřetrhané kořeny. Nebezpečné je chodit do lesů při větru, ale ani na to nejsou nikde speciální tabulky s výstrahou," míní Hubený.

Kdo zodpovídá za les?

Tragédie z roku 2004 přitom poukázala na slabiny v pojmech. Je les soukromý majetek, kam je pro nezvaného vstup zakázaný, nebo je to veřejný prostor? Podle současného zákona cosi napůl. Tedy vstup povolen na vlastní nebezpečí, pokud nejde o místa kalamit, kde může vstup zakázat kraj nebo obec s rozšířenou působností.
    "Obecně je vstup do lesa povolen bez omezení všude tam, kde nepožívá ochrany z hlediska přírody a podobně. Ale pořád na vlastní riziko," uvedl Liboslav Jánský z ředitelství Lesů České republiky.
    Správci a majitelé lesů připomínají, že riziko vstupu do lesů zvýšily polomy. Například plošný zákaz vstupu do lesů platí až do konce června pro lesy na Novohradsku, omezení je také pro vstup do lesů na Šumavě. Je to do lokalit, kde se stále likviduje kalamita. Taková místa označili lesníci tabulkami a těžba v nich bude pokračovat do konce roku.
    Šéf odboru životního prostředí Jihočeského krajského úřadu Karel Černý tvrdí, že lesní zákon byl už několikrát vystavený snaze o změnu, která by les určila jako soukromé vlastnictví. V takovém případě by v něm neměl nikdo cizí co dělat, to znamená ani houbaři, turisté a sběrači borůvek. Změny ale neprošly. "Organizace státní lesy upřednostňují jeho hospodářskou funkci, ale les má i jiné opodstatnění, je to přírodní útvar," připomněl Černý.
    Správci parku přiznali, že zvýšené riziko v šumavských lesích je znát například na školních výletech. Málokterý učitel si vezme na zodpovědnost, aby dovedl děti k padlému králi smrků na Boubíně. To nedoporučuje Pavel Hladký ze správy CHKO.
    Podobně uvažuje ředitel Základní školy v ulici U Nádraží ve Volarech Jaroslav Šiman. "Určitě bych nejdřív probral s lesním správcem, kam se můžeme vydat," míní Šiman.

Foto popis: LIKVIDACE POLOMŮ. Dělníci dál zpracovávají popadané stromy v jihočeských lesích.
Foto Autor - ILUSTRAČNÍ Foto - MAFA - LUKÁŠ KUBĚNA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě