Předsedkyně klánovické SZ Zorka Starčevičová k tomu říká: „Ze strany Lesů ČR se jedná o neférové jednání. K podpisu smlouvy o smlouvě budoucí došlo jen 4 měsíce poté, kdy generální ředitel s. p. Lesy ČR písemně ujistil starostu Klánovic Ladislava Hrabala (SZ), že lesní pozemky v Klánovickém lese Lesy ČR nehodlají prodat ani pronajmout.”
K podpisu smlouvy došlo bez jakéhokoliv výběrového řízení. Společnost Forest Golf Resort Praha, a. s. navíc není důvěryhodným partnerem a je s podivem, že si tyto okolnosti LČR neprověřily. FGRP, a. s. nebyla letos přijata mezi členy České golfové federace, protože vede soudní spor o 8 milionů korun nedoplatku s motolským Golf Clubem Praha.
Záměr výstavby hřiště zasahuje do přírodně cenné oblasti, která byla zařazena do sítě evropsky významných lokalit Natura 2000. I nejmenší varianta golfového hřiště má mít rozlohu 20 fotbalových hřišť a způsobí vykácení až 20 000 stromů.
„Do 12 km okolo Klánovic je již dnes v provozu či ve výstavbě 90 golfových jamek. Je absurdní, aby padly tisíce stromů kvůli dalším 9 jamkám, když současně pražský magistrát připravuje rozsáhlý a velmi drahý plán na výsadbu lesního pásu okolo města,” říká starosta městské části Praha-Klánovice a kandidát do Senátu za Stranu zelených Ladislav Hrabal.
„Zastupitelstva městských částí Klánovice, Újezd nad Lesy, Koloděje a středočeských obcí Šestajovice a Úvaly se jednoznačně vyslovila pro to, aby Klánovický les zůstal lesem. Petici za zachování lesa podepsalo přes 22 500 lidí. Je smutné, když demokraticky zvolení zastupitelé a veřejnost nejsou respektováni a když při rozhodování úředníků o státním majetku převáží tlaky lobbistů.” dodává Hrabal.
„Ignorování názorů veřejnosti ze strany státního podniku Lesy ČR je pro nás výzvou k razantním akcím. Budeme ostře sledovat každý krok úřadů, Lesů ČR i podnikatelů z firmy FGRP, a. s. O ničem ještě není definitivně rozhodnuto, boj za záchranu Klánovického lesa pokračuje. Věřím, že celistvost Klánovického lesa nakonec uhájíme před komerčními zájmy golfových podnikatelů,” zdůrazňuje starosta Hrabal.
O případ Klánovického lesa se zajímá jak předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques, tak místopředseda vlády Martin Bursík, kteří 20. 6. 2008 budou v Klánovicích besedovat s místními občany o zachování lesa.
Výzvu za záchranu Klánovického lesa už podepsalo 22 500 občanů (http://www.ujezdskystrom.info).
Monitoring médií
- pátek 12. prosinec 2025
- SVOL: Sběr materiálu pro adventní výzdobu má svá pravidla. SVOL upozorňuje na zákonná omezení (svol.cz)
- Partnerství pro budoucnost: Lesy ČR a Lesnická akademie Trutnov v nominaci na cenu kraje (lesycr.cz)
- Krkonošské lesy jsou v nejlepším stavu za posledních 200 let, říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný (ČRo - regina.cz)
- Kronospan expanduje v Severnej Amerike (drevmag.com)
- Umělým vánočním stromkem ty živé nezachráníme. Ředitel Lesů ČZU radí, jak jehličnan udržet zelený až do jara (denikn.cz)
- Vánoční stromky rozvážejí lesníci do azylových domů, dětských domovů i nemocnic (lesycr.cz)
- Lesy otáčí a vypouští víc CO₂ než lidé? Tak to úplně není, ale změna se děje (seznamzpravy.cz)
- Středočeský kraj příští rok rozdělí mezi ekologické projekty 8,5 milionu korun (ČTK)
- čtvrtek 11. prosinec 2025
- Dohoda o hospodaření na Křivoklátsku je uzavřená (lesycr.cz)
- Monitorovací výbor programu Interreg Česko – Sasko podpořil 10 přeshraničních projektů (crr.gov.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Včera:lol: :lol: :lol: Odkaz jsem si neuložil, ale je to z diskuze na jakémsi ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, VčeraNekoukejte a nevěřte tolik lhářům a masírce z ČT a jiných podobných ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, VčeraA je třeba poznamenat, že situaci také zhoršilo zavedení elektronických ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 3 dnyA pak je tu třeba si uvědomit, proč v praktické taxaci to číslo tedy, aspoň ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 4 dny"Zakmenění není o dotyku větví (korun) stromů, ale o ploše, kterou ... -
Stavby s vůní dřeva: nový dokumentární film o moderních dřevostavbách v ČR (fld.czu.cz)
, Před 4 dnyJenom je zajímavý, že ač ze dřeva, v čechách z toho nakonec pohledově vyjde ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 5 dnyČínská AI k tomu praví.... Jestli věříte tomu blábolu čínské umělé ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 1 týdnem"V dnešní době rostou ve vlhčích a vyšších polohách regionů Sauerland a ...













