logo Silvarium tisk

Klimatické cíle Evropské unie obsažené v takzvané Zelené dohodě (Green Deal) nejsou udržitelné, řekl dnes slovenský premiér Robert Fico. Dodal, že hodlá podpořit případné návrhy na omezení jejich praktických dopadů. Šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár zase praktický zákaz výroby spalovacích motorů ve schválené podobě označil za diktát.

„Budu podporovat všechny rozumné kroky, které budou limitovat nesmyslné klimatické cíle, které nás dusí. Nejsme schopni konkurovat zemím jako Čína a Vietnam, Indie, Brazílie, kde takové vysoké klimatické cíle nastaveny nebyly," řekl Fico před poslanci evropského výboru slovenské sněmovny.

Zelená politika pro Evropu má EU nasměrovat k několika hlavním cílům, k nimž patří omezit emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent do roku 2030 proti hodnotám z roku 1990 a do poloviny století dosáhnout uhlíkové neutrality.

„Všechny věci týkající se zákazu výroby spalovacích motorů vnímáme jako nesmyslný diktát, který oslabuje konkurenceschopnost Evropské unie. Tím nechci říct, že jsme proti tomu, abychom prosazovali zelenou energii. Ale musí to jít ruku v ruce, protože ten vzduch, který zde máme, není jen náš evropský, ale je i americký a čínský," řekl před poslanci slovenské sněmovny Blanár, který v parlamentu přednesl výroční zprávu o členství Slovenska v EU.

Automobilový průmysl je hlavním motorem ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem vozidel na světě. V zemi mají své závody čtyři výrobci automobilů. K nim přibude továrna automobilky Volvo, která plánuje na východním Slovensku montovat elektromobily.

Evropské normy počítají s tím, že od roku 2035 bude v členských zemích unie prakticky nemožné pořídit si nový automobil na benzin či naftu.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě