Čtenář - reportér
VLADIMÍR HORPENIAK
Za mimořádného zájmu veřejnosti proběhl 8. května v Kašperských Horách Šumavský večer Karla Klostermanna. V programu, který skvělým způsobem obohatila vystoupení Blaťáckého souboru ze Ševětína, Baráčníků z Pištína i harmonikáře Eduarda Honnese z Horské Kvildy, se uskutečnila regionální premiéra nového televizního dokumentu režiséra Zdeňka Flídra „Karel Klostermann -básník Šumavy a Zbudovských Blat”. Zcela zaplněný sál místního kina úvodem pozdravila tvůrčí delegace v čele s režisérem Flídrem, kameramanem Andrejem Barlou a hercem Otakarem Brouskem st.
Téměř hodinový film je zatím nejdelším televizním dokumentem, který o našem spisovateli vůbec vznikl. Podíleli se na něm četní odborníci, muzea, archivy, pracovníci Správy NP a CHKO Šumava, občanské sdružení K. Klostermann - spisovatel Šumavy i řada obcí z regionů Šumavy, jižních Čech i sousedního Bavorska. Pořad vznikl v produkci České televize a ZF filmu za přispění Česko-německého fondu budoucnosti a Jihočeského kraje. Flídrův obrazově bohatý film přináší řadu dosud zcela neznámých historických skutečností o životě a tvorbě šumavského spisovatele, zdůrazňuje jeho upřímné snahy o porozumění mezi Čechy a Němci.
O zdar Klostermannova kulturního večera v Kašperských Horách se zasloužili hlavní pořadatelé - Správa NP a CHKO Šumava a místní Šumavský kulturní spolek.
Monitoring médií
- pátek 27. březen 2026
- Evropská komise představila 3. vydání materiálu „EUDR supply chain infographic“ (nli.gov.cz)
- Dubský (STAN) kritizuje politické propojení v dozorčí radě SZIF pod vedením SPD (ČTK)
- Šéf Lesů ČR pomohl jihomoravským politikům zařídit kanalizaci. Případ řeší policie (denikn.cz)
- Požár harvestoru u Zděchova zaměstnal hasiče v těžko přístupném terénu (regionvalassko.cz)
- Na Vysočině hoří lesy i louky. Pálení trávy je zakázané, varuje hejtman Martin Kukla (novinykraje.cz)
- V Boršově pokáceli padesát dubů. Bývalý starosta to kritizuje (ceskobudejovicky.denik.cz)
- Online workshop zaměřený na adaptaci lesních ekosystémů na změnu klimatu (vls.cz)
- Karlovarský kraj ocenil pedagogy, kteří se dlouhodobě věnují vzdělávání a výchově mladé generace (kr-karlovarsky.cz)
- Jarní horečka kvůli medvědímu česneku. Za sběr v rezervacích hrozí postih (idnes.cz)
- Na jižní Moravě ubylo za posledních 20 let přes 11.000 ha zemědělské půdy (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraTaky si nemůžu zapomenout přihřát svou polívečku o nepoužitelnosti ČSN ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA je tu konec sezony... :sigh: Zatím, jako by všichni věřili, že se ti ... -
MENDELU po rekonstrukci obnovila provoz pily v Olomučanech, zpracuje až třetinu produkce z univerzitních lesů
, Před 2 dnyRoztrhl se pytel s přidruženou výrobou. :lol: Nechci být štípavý ... -
Německo chce splnit klimatické cíle mimo jiné pomocí 2000 větrných elektráren (ČTK)
, Před 2 dnyGermáni nedělají malé chyby :). -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 4 dnyCena dřeva je dost slušná, možná půjde nahoru, narozdíl od cen za práci ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 5 dnyTakhle to tam vypadá leckdes - a to tam maj kalamitu, jako dlouho ... -
Rozhovor: Válka zásadně komplikuje lesní hospodaření na Ukrajině, přesto sektor funguje efektivněji než na počátku konfliktu
, Před 5 dny"Hlavní příčinou korupce před provedením reformy byl netransparentní ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 5 dnyNechte si zdát, že dřevo zdraží. Letošní zisky jsou prostě už v troubě.













