logo Silvarium tisk

Návštěvníkům kolínského muzea se dnes ve Veigertovském domě otevřela první část nové expozice Svět hmyzu. Jde o první stálou přírodovědnou expozici v historii muzea. Náklady na její vybudování činily kolem dvou milionů korun, příprava trvala několik let. Doplnění další části se chystá za dva roky, řekl ČTK kurátor expozice Ivo Rus.

První část čítá 1 027 exponátů, seznamuje se systémem hmyzu a jeho ochranou. „Představuje zástupce všech řádů hmyzu, které se vyskytují v České republice a potažmo na Kolínsku, tedy malé i velké řády,“ řekl Rus. Přírodovědné expozice jsou podle něj v muzeích kvůli náročnosti vystavování spíš ojedinělé. Součástí expozice je například přes 170 fotografií a 35 modelů v 3D tisku. „Především zvětšené hlavy jednotlivých představitelů řádu. Je zde i velký model, který je rekonstrukcí jednoho z prvních hmyzů na světě, pravážky z prvohor, v poměru jedna ku jedné, s rozpětím 75 centimetrů,“ doplnil Rus.

Část expozice poukazuje také na významnou lokalitu na Kolínsku, kterou je Dománovický les, kde se uskutečňuje program na záchranu kriticky ohroženého motýla hnědáska osikového. „Ve své době to byla jediná lokalita v republice, kde byl po vyhynutí znovu objeven,“ doplnil Rus.

Plánovaná druhá část expozice bude cílit na ekologii, tedy na vztah mezi hmyzem a člověkem. Regionální muzeum v Kolíně je příspěvkovou organizací Středočeského kraje a spravuje několik poboček. Vedle muzea v Kolíně například Podlipanské muzeum v Českém Brodě, skanzen v Kouřimi nebo tvrz v Hradeníně. Všechny pobočky a expozice loni navštívilo přes 74 000 lidí.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě