logo Silvarium tisk

Křivoklátské lesy, majestátné a vzácné chrámy naší přírody Lesy starobylého Křivoklátska. Majestátné chrámy přírody se špičkami stromů do nebe, už jenom vejít do nich je svátostí provázenou pocitem tiché pokory. Opatrně našlapovat a naslouchat, vnímat kouzlo a klid lesů, nenapodobitelnou harmonii všeho a přijímat, co štědře nabízejí. Letokruhy statných kmenů v sobě, jeden po druhém, rok za rokem, v tenkých přírůstcích jadrného dřeva ukládají trpělivou paměť a tichou moudrost.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+5 # schutzmeister@iex.cz 2023-09-15 12:13
To je nějaká sociální agitka, ne ?

"Uhlíři trávili v lesích nepřetržitě dlouhé dny i týdny, stavěli tu a na dřevěné uhlí pálili vysoké milíře. Byli chudí, hladoví (jejich typickou stravou byla tzv. „uhlířina“

Špinavý a chudí byli ještě všichni mý rolničtí příbuzní před 50 lety, a nepálili uhlí.

Křivoklátsko byla taky průmyslová jednička v monarchii - v Novém Jáchymově stála první vysoká pec v Českém království - a ty lesumilové FÜrstenbergové tam většinu dříví spálili, proto to dřevěné uhlí.
Proto máme dneska kastroly železné a ne keramické.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2023-09-15 12:24
Blízkost těžitelných ložisek železné rudy na Krušné Hoře a rozmach těžby i z větších hloubek bylo podnětem pro výstavbu železářského podniku, jehož zakladatelem byl kníže Jáchym Egon z Fürstenbergu, správce křivoklátského panství.[3] Návrh výstavby vypracoval František Gerstner, ředitel pražské polytechniky, a František Nittinger, ředitel fürstenberské huti v Nižboru. Výstavba probíhala v letech 1810–1818 a bylo na ni vynaloženo 320 tisíc zlatých. Svým vybavením byly vrcholem éry feudálního dřevouhelného hutnictví, byly v té době nejmodernějšími a největšími železárnami v Evropě.[4][5] Roční výroba byla stanovena na 920 t železa, v letech 1830–1835 jejich produkce činila 14 % z celkové produkce v Čechách.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě