logo Silvarium tisk
Název: Krkonoším a Jizerským horám hrozí kůrovec
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 25.05.2007
Rubrika: Kraj Hradecký

Jizerské hory, Krkonoše - V lesích severovýchodních Čech začíná boj o čas. Z kmenů polámaných orkánem Kyrill se totiž brzy vylíhnou kůrovci, kteří by mohli napadnout zdravé stromy v Jizerských horách a v Krkonoších. Lesníci se tomu snaží zabránit s pomocí motorových pil, postřiků i odvozem nemocného dřeva. Pokud se jim nepodaří napadené dřevo zlikvidovat, lesům hrozí kůrovcová kalamita. Po orkánu Kyrill spadlo jen v Jizerských horách téměř 180 tisíc kubíků dřeva, 75 tisíc kubíků vítr polámal v Krkonošském národním parku. Padlé kmeny se ale zatím nepodařilo z lesů odvézt a v jejich dřevě se usadil kůrovec. Škůdce se stihne během léta vícekrát rozmnožit. Pak ho přibývá geometrickou řadou. Tu musí lesníci přerušit. "Do tří až čtyř týdnů kůrovec vylétne a napadne okolní stromy. Všechny polomy do té doby uklidit nestihneme," varoval Otto Kučera z lesní správy Frýdlant v Čechách. Jen na Frýdlantsku leží sedm tisíc kubíků dřeva.
    Podobně jsou na tom Krkonoše, kde se národnímu parku podařilo uklidit více než polovinu dřeva. V lesích ale stále leží kolem 35 tisíc kubíků stromů. "Děláme vše pro to, abychom dřevo stihli odstranit," uvedl mluvčí správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě