logo Silvarium tisk
Název: Kulatina zřejmě zlevní
Zdroj: Karlovarský deník
Datum: 25.01.2007
Autor: (jako)
Rubrika: moje karlovarsko

Karlovarsko - Orkán za sebou nechal miliony kubíků poničeného dřeva. S jeho prodejem mohou mít lesníci problémy.

Už nyní ale předpokládají, že ceny kulatiny půjdou spíše dolů. Situaci můžou hodně ovlivnit Lesy České republiky, které zatím poškozené stromy nemohou odtěžit.

Ještě v roce 2000 stál kubík kulatiny přes dva tisíce korun. "Postupem doby šla cena razantně dolů, až se zastavila v průměru asi na patnácti stovkách. Kalamita z minulého týdne může způsobit, že ceny kulatiny ještě klesnou. Otázkou je, za jak dlouho se dřevem vyjedou Lesy České republiky, to je celkem podstatné. Pak by totiž byla nabídka větší než poptávka a ceny by šly určitě dolů. Dřevo je navíc rozlámané, a tak budou výnosy ještě nižší," uvedl ředitel Lázeňských lesů Evžen Krejčí.

Nejen na kulatině budou ale lesy tratit. Další peníze je třeba vyčlenit na zalesnění. "Nad nádražím u březovské přehrady nás čeká zalesnění celého strmého svahu. Nejde ale jen o peníze na stromky, ale je třeba zaplatit i práci, a to jsou další náklady. Nějaký příspěvek bychom měli na zalesnění dostat od státu," doplnil Krejčí.

Právě se státními příspěvky to ale podle něho není právě valné. "Ministerstvo zemědělství letos hospodaří s padesáti miliardami korun, přičemž na dotace do lesů má jít jen šest set milionů. Věřte tomu, že ani na tuto kalamitu od státu nic nedostaneme," uzavřel Krejčí.

(jako)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě