logo Silvarium tisk

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor ČT
Málo sněhu, mírná zima a deštivé jaro, to všechno kůrovci během přezimování nesvědčí, na to se ještě před dvěma měsíci lesníci spoléhali. Jenže teď je všechno jinak, alespoň v chráněné krajinné oblasti kolem šumavského Špičáku. Kůrovec se šíří z bezzásahové oblasti poblíž Černého a Čertova jezera. Na hromadách tak už je 10 000 m3 dřeva.

Petr NAJMAN, lesní správce, Železná Ruda
Když to na jaře teďko zvládneme, tak ten podzimní nálet už nebude tak silný a tím pádem, že dohromady by to mohlo být něco kolem 50 000, 60 000.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor ČT
Podobné množství tady vytěžili už loni. Alespoň blízko sjezdovek se lesníci snaží stromy uchránit jako bariéru před teplým větrem v zimní sezóně.

Petr NAJMAN, lesní správce, Železná Ruda
Dali jsme sem takové hráně s insekticidní sítí, nakáceli jsme lapáky, snažili jsme se prostě toho kůrovce odchytit.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor ČT
Problém je teď ale s odvozem dřeva, cesta sem na Gerlovu huť je teď jediná, kudy je možné dřevo z lesa odvážet, kvůli tomu bude Lesní správa v Železné Rudě žádat o její uzavření pro pěší turisty i cyklisty, hlavní silnice v Železné Rudě je totiž kvůli stavbě průtahu neprůjezdná. Stezka by měla sloužit výhradně kamionům s dřevem až do září.Asi desetiprocentní nárůst kůrovce zaznamenali i přímo v národním parku, teď navíc lesníci očekávají pokles cen dřev v řádu stokorun.

Jan KOZEL, náměstek ředitele, Správa NP Šumava
Je to tím, že hodně vázne odbyt pilařských výrobků, třeba nějakých prken nebo pořezaného dřeva, tam není téměř poptávka.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor ČT
Naposledy cena za metr krychlový překročila 2 000 Kč. Na celé Šumavě letos plánují vytěžit podobně jako vloni kolem 200 000 kubíků dřeva. Zdeněk Mlnařík, Česká televize, Šumava.

Reportáž najdete zde

Komentáře  

+11 # bergfreund 2023-07-07 15:07
..ale není schválený plán péče..takže by mělo vše jít dle zákona o lesích....liknavost správců majetku....dle mého názoru je třeba p.správce vyhodit...
+12 # bergfreund 2023-07-07 14:47
Tak Šumava a LČR.....podnik sahnul k možnosti, že za ponechání bezzásahu a prvních zon bude vyplacena náhrada za škodu..od MŽP...ted požaduje zapracovat do LHP ponechání veškeré soušové hmoty v porostech...na uzemí CHKO a Královský Hvozd...lesnímu správci to nevadí...má židli jistou..LČR má peníze za újmu...akorát časem zruší pár revírů....a časem i p.správce...
+14 # Starý 2023-07-04 06:56
Parazitům svědčí a stále se rozpínají a musí si na svou lenost vydělat... tu z bezplatného lovu, tu z miliónů z Mžp a přidáme ještě dřevo a prodej.
To se nám to "chrání" a vegetuje.
Stačí se podívat co svou činností vysází a hlavně zajistí dle lesního zákona...tam nám to stále nejde a nejde :-( ... ukazuje čas ...
No a až nebude na drahá auta, a další tak natáhneme ruce.
+13 # Přemek 2023-07-03 20:56
Devastace celé Šumavy díky zeleným parazitům pokračuje.To samé LČr,kde se najednou vzalo 10 000 m3 kůrovcového dřeva? To se stát dříve nemohlo, za to je někdo zodpovědný.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě