logo Silvarium tisk
Název: Kůrovec nečeká, lesníci pospíchají
Zdroj: Chrudimský deník
Datum: 03.08.2007
Podtitulek: Do lokalit s vyvrácenými stromy na Chrudimsku vstupují lidé, kteří si neuvědomují hrozící nebezpečí
Autor: MAREK NEČINA
Rubrika: Chrudimsko - Podnikání

Nasavrky/Třemošnice/Vichřice a větrné poryvy napáchaly letos v lesích na Chrudimsku značné škody. Lesní porosty byly poškozeny natolik, že podnik Lesy České republiky (LČR) odtěžil jen z území obhospodařovaného nasavrckou lesní správou v prvním pololetí roku 46 tisíc metrů krychlových kalamitní dřevní hmoty. Dělníci teď pracují naplno. Jejich zaváhání by mohlo znamenat, že se následně v porostech rozmnoží kůrovec.
První velké škody způsobila v oblasti už vichřice Kyril. Další významné polomy vznikly ve druhé polovině června. Vítr tehdy řádil hlavně v oblasti mezi Ronovem nad Doubravou a Heřmanovým Městcem. "Bouřkou z 21. června přibylo v polomech dalších 16 tisíc kubických metrů dřeva," počítá nasavrcký lesní správce Jan Znojemský.

Vítr v rezervaci

"Značně poškozeny byly i bukové porosty v Národní přírodní rezervaci (NPR) Lichnice - Kaňkovy hory," vysvětluje Znojemský. Zpracování kalamitního dříví provádějí pro LČR smluvní partneři, vzešlí z výběrových řízení. Jejich využití je však, vzhledem k časovému tlaku a k povinnosti využití zákona o veřejných zakázkách, problematické. Významná je proto pomoc vlastního Lesního závodu Konopiště, se kterým má nyní Lesní správa Nasavrky dohodnuto zpracování 10 tisíc kubíků dřeva.

Hmyz miluje léto

Důležité je, aby se práce neprotahovaly. Je totiž třeba zamezit namnožení a rozvoji dřevokazného kůrovce. Likvidace polomů proto postupuje z nižších poloh do stále vyšší nadmořské výšky, kde k rozvoji hmyzu dochází později. Listnatá kalamitní hmota bude přitom zpracovaná až v závěru. Výjimkou je lokalita Lovětíské rokle v NPR Lichnice Kaňkovy hory, kde vzhledem k mimořádným podmínkám v obtížném a neschůdném terénu bude veřejnou soutěží zajištěn dodavatel prací zvlášť.

Polomy s rizikem

"V poškozených lesních porostech hrozí veřejnosti vysoké nebezpečí těžkých úrazů. Proto všechny žádáme, aby při návštěvách lesa do těchto lokalit nevstupovali," vyzývá lesní správce. Pro oblast Lovětínské rokle u Třemošnice byl dokonce před časem vydán zákaz vstupu. "Ten stále platí, o jeho ukončení budeme veřejnost včas informovat. Jde o bezzásahové území, odstraněny budou proto jen dřeviny z cest a z koryta potoka," uzavírá Znojemský. Podle Františka Bárty, vedoucího Chráněné krajinné oblasti Železné hory, lidé zákaz vstupu často nerespektují. "O tom, že lidé zákaz porušují, svědčí mnohé vyšlapané pěšiny mezi popadanými stromy," upřesňuje Bárta.

Foto - DŘEVO MUSÍ Z LESA. Spousta práce čeká na lesní hospodáře a dělníky i v porostech u Janovic na Heřmanoměstecku, o něco později se technika přesune také do vyšších nadmořských poloh.

Foto - Karel Dvořák

MAREK NEČINA

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě