logo Silvarium tisk

Kutná Hora chystá úpravy říčky Vrchlice protékající historickým centrem. Náklady jsou 106 milionů korun, dotace by měla pokrýt 100 procent nákladů. Podle starosty Lukáše Seiferta (ODS) má město velkou šanci na její získání. V letošním roce chce zorganizovat soutěž na zhotovitele, práce by měly začít napřesrok, řekl Seifert ČTK.

Soutěž bude podle něj náročná, protože jde o velkou zakázku. „Projekt je v ceně 106 milionů korun, stavebně je to kolem 101 milionů korun. Dotace by byla ve výši 100 procent," uvedl starosta. Pokud by nevznikly žádné neuznatelné náklady, město by projekt nestál ani korunu.

Práce jsou naplánovány na dva roky. Úpravy se mají týkat koryta dlouhého 420 metrů pod chrámem svaté Barbory, Vlašským dvorem a u Nových Mlýnů. Zlepšit by se měla ochrana před povodní i celkový vzhled vodního toku. Na říčce vzniknou tůně, peřeje i mělčiny.

Součástí akce bude i oprava opěrných zdí, veřejného osvětlení, vodovodu a kanalizace a okolních komunikací. Projekt není podle Seiferta jednoduchý, protože město není vlastníkem většiny dotčených pozemků. Bylo tak při přípravě nutné dojednat a uzavřít mnoho smluv.

Vrchlice pramení u Štipoklas, protéká Kutnou Horou a u Nových Dvorů ústí do Klejnárky. Kutná Hora už v minulosti dala opravit opěrnou zeď podél Vrchlice, kterou poškodila povodeň.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě