logo Silvarium tisk

Karlovy Vary 17. června (ČTK) - Nadprůměrné teploty a minimum trvalejších srážek trápí v Karlovarském kraje především vodohospodáře. V kraji se v posledním měsíci střídaly letní teploty s přívalovými srážkami, které ale přišly pouze lokálně. Některé rybníky tak zůstaly poloprázdné, voda je prohřátá a ryby hynou, řekl ČTK Zdeněk Mašek z Rybářství Mariánské Lázně.

"Problém je dlouhodobý. V posledních dnech se trochu ochladilo, někde pršelo, ale v celkovém měřítku to ke zlepšení příliš nepřispělo. Největší problém přívalových dešťů je ten, že zatímco někde spadne až 100 mm, jinde to není ani kapka - neprší plošně," řekl Mašek. Když je hladina v rybníce nižší, voda se prohřeje až ke dnu a je v ní nedostatek kyslíku. Ryby se pak nemají kam schovat, nedaří se je krmit a hynou.

Podle Josefa Erharda z Regionální agrární komory Karlovy Vary ale není situace v kraji tak kritická, jako jinde v Česku. "Jsme vlhký kraj, takže sucho u nás zatím není takový problém. Pravda ale je, že horké dny urychlily růst řepky, takže výnosy z ní budou nižší. Asi tak poloviční," řekl ČTK Erhard. Některé plodiny podle něj poškodily také přívalové deště s kroupami.

V lesích je podle ředitele Lázeňských lesů Karlovy Vary Evžena Krejčího vody aktuálně dostatek, sucho lesníkům žádné škody nezpůsobilo. Přívalové deště zvýšily také stavy na řekách v kraji, aktuálně jsou na nich normální průtoky.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Jaký je váš postoj k odkladu EUDR o další rok a revizi nařízení?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS Národní lesnický institut ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě