logo Silvarium tisk
Název: Kyrill u nás poškodil tisíce kubíků dřeva
Zdroj: Litoměřický deník
Datum: 23.01.2007
Podtitulek: V Lovečkovicích spadl dvojnásobek roční těžby
Autor: Michal Závada
Rubrika: litoměřicko

Litoměřicko - Značné škody na lesních porostech evidují lesní hospodáři na Litoměřicku. Polomy napáchal orkán Kyrill, který nás zasáhl v noci ze čtvrtka na pátek. Revírníci státních lesů hovoří až o dvanáct tisích kubíků spadaného dřeva. Konečný součet však bude o mnoho vyšší, neboť sčítání stále probíhá. Práce komplikuje nepřístupný terén a padající stromy.
"V pondělí ráno jsme provedli zatím poslední součet škod. Podle něj nám vítr polámal nebo vyvrátil 12 140 kubíků dřeva. To je přibližně 22 % z roční těžby," informoval lesní správce lesů České republiky Luděk Šír.
Státní podnik Lesy České republiky eviduje nejrozsáhlejší škody v okolí města Úštěk. V této oblasti jich zaznamenal přesně polovinu z celého Litoměřicka.
Značné škody ve svých lesích sčítají také hospodáři měst a obcí. Například v lesích, které má v majetku Úštěk, vítr polámal přibližně dva tisíce kubíků dřeva. To pro Úštěcké představuje šedesát dva procent z celkové roční těžby. V poměru polámaných, nebo vyvrácených stromů k celkové plánované těžbě dopadly nejhůře lesy v majetku Lovečkovic.
"V lovečkovických obecních lesích vítr vyvrátil, nebo polámal 350 kubíků dřeva, což pro ně představuje 200 % předpokládané roční těžby," uvedla státní správkyně lesního hospodářství v působnosti města Litoměřice Alena Vojáčková.
Téměř všechny škody jsou zaznamenány na smrkových porostech. Ty jsou díky své stavbě kořenového systému náchylnější na vyvrácení. Silnému větru navíc pomohla silně podmáčená půda v místních lesích. "Kdyby byla půda promrzlá, jako například loni v tuhle dobu, škody by byly rozhodně menší," vysvětlil revírník Lesů ČR Dušan Zikmund.
Správci lesů se v uplynulých dnech zabývali především zpřístupněním odlehlejších osad a stavení. Následky orkánu budou dělníci odstraňovat několik měsíců. Lesní správce očekává, že v nejbližších dnech vyhlásí vláda celorepublikový zákaz vstupu do poškozených lesů. "Vstup do lesů je v tuto chvíli pro návštěvníky krajně nebezpečný. Ještě stále u nás stromy padají," dodal Luděk Šír.

Michal Závada

Foto - Revírník Lesů ČR Dušan Zikmund obhlíží vyvrácené stromy pod vrchem Sedlo.
Foto Karel Pech

[V L T A V A+P N P R E S S+L A B E]

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě