logo Silvarium tisk
Autor: Zbyněk Petráček
Rubrika: Politika

Chcete vidět americký národní park? Šumava tam míří

Toužíte projít si Šumavu a přespávat přímo na trase někde pod smrkem? Za komunistů jste měli smůlu, pohraničníky hned za zády. Smůlu máte i dnes. Pravidla národního parku neznají bratra a kdo se neuchýlí do drahého penzionu či nacpaného autokempu, riskuje souboj se státní mocí, pokutu. Přitom spaní "pod širákem" odráží v této zemi nejen vzdor mládí, ale i projev svobody. Razili ji trampové ("divocí skauti") za první republiky, za Hitlera, za Stalina, za normalizace...

Je dobře, že se k tomu správa národního parku staví čelem. Místo aby zvýšila kontrolní buzeraci ilegálních nocležníků, od příštího léta nabídne bivakovou trasu. Šumava tak vlastně amerikanizuje zdejší ochranářskou praxi. Evropské národní parky se drží tradice starého kontinentu, kde "divočinu" už staletí tvoří síť horských sídel a spásaných luk. Sukcesní stadium krajiny tomu říkají vědci. To americká divočina je jiná, "předbělošská", drží se tradice indiánského osídlení, národní parky nabízejí místo penzionů bivaky.

Otázka zní, jak může bivak vypadat na Šumavě. Bude odpovídat hygienickým normám Německa a EU? Najdeme tam bezdotykové vodovodní baterie? Či jen po americku ohniště a skromnou chýši? Uvidíme v létě pod hvězdami.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě