logo Silvarium tisk
Název: Les už hořel jedenáctkrát
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 31.07.2007
Autor: LUCIE ZIKMUNDOVÁ
Rubrika: Střední Čechy


Želízy - Už jedenáctkrát letos hořel les mezi obcemi Liběchov a Tupadly. Neobvykle velký počet požárů v úseku dlouhém zhruba čtyři kilometry zaráží i hasiče. Místní obyvatelé se domnívají, že les někdo zapaluje úmyslně. Po případném žháři pátrají i policisté.
S posledním požárem lesa bojovali hasiči 17. července v lokalitě U Hada, kde je Levého pískovcová skulptura Had. Vedou tam dvě turistické trasy, modrá z Liběchova do Tupadel a žlutá ze Želíz kolem Harfenice k Hadovi až k útvaru Sedm chlebů nedaleko Štětí. Podle velitele mělnických hasičů Petra Chalupníka hořel naposledy lesní porost a hrabanka.
"Na místě zasahovaly čtyři hasičské jednotky. Likvidace jim trvala čtyři hodiny," uvedl Petr Chalupník. Zatím největší požár v dané lokalitě byl na stejném místě 3. května. Hasiči tehdy bojovali s ohněm dva dny. Na likvidaci požáru se podílel také vrtulník, který létal pro vodu do Liběchova, kde ji nabíral do vaku přímo z Labe. "Škoda dosáhla tří set tisíc korun, zasahovalo šestnáct jednotek," připomněl velitel mělnických hasičů.
Obyvatelům okolních obcí připadá tak velké množství požárů podezřelé. Nikdy v minulosti nehořelo tolik a v tak krátkých odstupech. "Je evidentní, že to někdo zapaluje schválně. Navíc se to točí pořád v jednom prostoru," řekl šedesátiletý obyvatel obce Želízy, který zde žije od narození. Vyšetřovatel hasičů Jiří Velebný ale nemůže domněnku lidí potvrdit. "Příčiny požárů jsou většinou neznámé, může jít o nedbalost turistů, kteří zahodí nedopalek cigarety," uvedl Velebný. Po turistických trasách proudí velké množství lidí. Tak to bylo ale podle místních obyvatel i v minulosti.

Příčina požárů není jasná

Oba požáry U Hada vyšetřují kriminalisté. Mluvčí mělnické policie Karel Sulek úmyslné zapálení nevyloučil. "Příčina požárů U Hada je stále nejasná. Stoprocentně není zjištěna ani u jednoho z nich," uvedl mluvčí Sulek. Podle kriminalistů mohly lesní porosty chytnout samy při vysokých teplotách nebo je mohl opravdu založil žhář.
"Případy vyšetřujeme jako trestný čin ohrožení a poškození životního prostředí. Pokud by policie dopadla pachatele, hrozilo by mu za úmyslné zapálení až tříleté odnětí svobody," vysvětlil policejní mluvčí.
Kdyby se ukázalo, že les hořel kvůli nedbalosti, pachatele by čekal šestiměsíční pobyt za mřížemi. "Vyšetřování pokračuje," uvedl Sulek a dodal, že kriminalisté hledají další svědky, nechali také zpracovat znalecké posudky.
Podle hasičů vzniká většina letošních požárů na katastrálním území obcí Liběchov, Želízy a Tupadly na těžko přístupných místech. "Autem se k požárům nedá většinou dojet, hasiči musejí rozvinout několik set metrů hadic, to znamená větší počty lidí a mnohem větší úsilí," popsal zásahy ve skalnatých terénech Chalupník. Většinou hoří hrabanka, kořeny stromů a keře nebo lesní školky. "Kmeny stromů jsou ohořelé nejvýše do tří metrů," popsal Petr Chalupník.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě