logo Silvarium tisk
Název: Lesáci v Chřibech už většinu kalamitního dřeva odstranili
Zdroj: Slovácký deník
Datum: 03.08.2007
Autor: ZDENĚK SKALIČKA
Rubrika: Slovácko

Chřiby/Na revírech Lesní správy Buchlovice jsou již následky letošních kalamit téměř odstraněny. V lednu letošního roku v lesích ničil orkán Kyrill, v březnu pak příval mokrého sněhu a v červnu bouřky provázené větrem. "V chřibských lesích padlo za oběť orkánu Kyrill, který se přehnal 18. ledna nad Českou republikou, 2 tisíce kubíků dřeva. Mnohem větší škody způsobil v noci z 19. na 20. března v naší lesní správě náhlý příval mokrého a těžkého sněhu, který v nadmořské výšce 300 až 400 metrů nejvíce poškodil mladé smrkové a borové porosty ve věku do 40 let v revírech Jankovice, Velehrad a Buchlov," informoval vedoucí Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák s tím, že počátkem druhé červnové dekády způsobily poryvy větru při bouřkách v Chřibech další polomy. Největší hmotné škody napáchal vítr na revíru Kvasice. Lesy v Chřibech přišly kvůli sněhovému přívalu a následkům dvou vichřic o osmnáct a půl tisíce kubíků dřeva. Na stojících polámaných smrkových pahýlech zůstalo někde jen několik zelených větví a právě takto oslabené stromy, ale i ty s vrcholkovými zlomy, byly největším lákadlem pro kůrovce.

Chřiby postihly tři povětrnostní kalamity

"Ze zákona pro nás vyplývá, že naším prvořadým úkolem bylo zpracovat kalamitní a nahodilou těžbu. Ve druhém čtvrtletí jsme tedy zastavili úmyslné těžby a přednostně z lesa odváželi větrem a sněhem poškozenou dřevní hmotu, která byla kůrovcem nejvíce ohrožena. Polomy v mladých borových porostech jsme nabídli zčásti ke zpracování samovýrobcům, silnější dřevo zpracovávaly specializované firmy tak, aby nedošlo k jeho znehodnocení," upřesnil Zálešák. Při zpracování dřevin byli spokojeni ti, kdo v domácnostech topí dřevem. "Jankovický revírník nám zadal v blízkosti Králova stolu nad Modrou sněhem prolámaný porost a my si v˙něm nadělali na dvě zimy dřeva. To nás zahřálo při těžbě a ještě zahřeje i v zimě a ušetříme peníze za zdražované plynové topení," řekli shodně Jan Viceník a Jiří Pospíšil ze Starého Města. Následky pustošení tří povětrnostních kalamit, které letos postihly lesy v Chřibech, jsou podle slov lesního správce Zdeňka Zálešáka z devadesáti pěti procent odstraněny. Některé mladé porosty ale dostaly zejména po mokrém sněhu poslední ránu. "Třeba borový porost u lesní školky v revíru Jankovice. Holiny po nahodilé těžbě o ploše nad 0,20 ha musíme znovu zalesnit," dodal Zálešák.

Foto - SROVNÁNO. Dříví poničené při sněhové kalamitě je určeno jenom k topení v kamnech.

Foto - Zdeněk Skalička

ZDENĚK SKALIČKA

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě