logo Silvarium tisk
Název: Lesáků každoročně ubývá
Zdroj: Haló noviny
Datum: 31.07.2007
Autor: Ivan CINKA
Rubrika: EKONOMIKA


PRAHA - Zaměstnanců v českém lesním hospodářství stále ubývá. Loni v odvětví pracovalo 20 300 lidí, tedy o sedm procent méně než v předchozím roce.
Trend nepřetržitého poklesu po roce 1989 tak stále pokračuje, uvádí se ve zprávě o stavu lesa a lesního hospodářství. Podle řady odborníků je snižování počtu pracovníků v odvětví mimo jiné důsledkem snah o zvyšování efektivnosti, úsporných a racionalizačních opatření. Projevují se i moderní technologie. V České republice se například výrazně zvýšilo používání harvestorů, které v jednom chodu strom porazí, odvětví i nařežou na jednotlivé sortimenty. Jejich produktivita je vysoká a je tak potřeba méně lidí v těžebních činnostech.
Podle prezidenta České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Pavla Indry má ale vliv i úroveň mezd v lesnictví. ŻNejde o výrazně lukrativní obor,® uvedl s tím, že práce v lese tak většinou není atraktivní pro mladé lidi. V nárazových situacích, například při kalamitách, které je třeba rychle zpracovat, pak bývá pracovníků nedostatek, podotkl.
Nejvíce se loni propouštělo v soukromém sektoru - počet zaměstnanců tam klesl o desetinu na 12 300 lidí. Podle Indry to byl z nemalé zčásti důsledek problémů a nejistoty ohledně rozdělování zakázek pro státní Lesy ČR. Ve státních lesích ubyla zhruba dvě procenta zaměstnanců a počet klesl na 5670 osob. V obecních lesích bylo snížení zhruba jednoprocentní na 2360 lidí.
Na počátku 90. let lesní hospodářství zaměstnávalo dvaapůlkrát více pracovníků než nyní. Průměrná měsíční mzda v lesnictví loni meziročně stoupla o 8,6 procenta na 16 200 korun. Před rokem 1989 bylo lesní hospodářství v platovém žebříčku jednotlivých oborů ekonomiky poměrně vysoko, po roce 1989 se ale podle lidí z oboru propadlo spíš na opačný konec.
Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě