logo Silvarium tisk

Lesní požáry ve středním Chile, které sužuje vlna veder, si už vyžádaly nejméně 24 obětí, napsala dnes agentura Reuters. Počet raněných se blíží tisícovce, u 26 z nich místní nemocnice uvádí vážný stav. Do země má dorazit pomoc několika zemí, které posílají mimo jiné letadla a specializované týmy hasičů. Dosud oheň sežehl 270 000 hektarů půdy, Liberecký kraj se pro srovnání rozkládá na 316 300 hektarech.

Požáry sužují regiony Ňuble, Bío-Bío a Araucanía, které leží zhruba ve středu země. V těchto třech regionech se nachází mnoho lesů a farem, kde se pěstuje vinná réva a další ovoce na vývoz. Vláda prezidenta Gabriela Borice ve jmenovaných regionech vyhlásila stav nouze, který umožňuje omezit volný pohyb osob a povolat armádu.

V sobotu úřady uvedly, že brzy dorazí pomoc ze zemí včetně Spojených států, Argentiny, Ekvádoru, Brazílie a Venezuely. Na cestě je i specializovaný tým ze Španělska.

Třináct z 24 obětí přišlo o život ve městě Santa Juana v regionu Bío-Bío, které se nachází asi 500 kilometrů jižně od metropole Santiago de Chile. Do azylových přístřešků se kvůli živlu uchýlilo téměř 1 500 lidí.

Hašení požárů komplikuje vlna veder, která přinesla teploty přesahující 40 stupňů. Ve vyprahlé oblasti je podle dnešních dat ministerstva vnitra aktivních 260 požárů, přičemž 28 z nich resort považuje za zvlášť nebezpečné.

V roce 2017 obrovský lesní požár v Chile zničil 1 500 domů a spálil 467 000 hektarů půdy. Zahynulo tehdy 11 lidí a životy dalších 6 000 lidí živel zásadně ovlivnil.

ČTK

Komentáře  

+1 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-06 12:00
https://www.clarin.com/fotogalerias/catastrofe-incendios-forestales-sur-chile-fotos-intensa-ola-calor_5_e6bGL8p4OX.html

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě