logo Silvarium tisk
Název: Lesní pozemky bez daní?
Zdroj: Haló noviny
Datum: 08.08.2007
Autor: (svo)
Rubrika: Z DOMOVA

PRAHA - Z lesních pozemků by se neměla platit daň z nemovitostí. Vyplývá to z návrhu Národního lesnického programu do roku 2013, který včera na tiskové
konferenci představili lesničtí a další odborníci po ukončení jeho expertního projednávání za účasti 25 zástupců odborných kruhů a zájmových skupin.
Podle návrhu je žádoucí, aby platila i pravidla pro účelné spojování lesních majetků, jejichž převody by neměly podléhat dani z převodu nemovitosti a měly by být od ní osvobozeny.
ŻVýnos daně z lesních pozemků se dá odhadovat asi na deset milionů korun ročně a náklady na výběr ho mohou mnohdy převyšovat,® uvedl Jaromír Vašíček, ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Již nyní existuje řada úlev, například pro lesy zvláštního určení. Celkové vynětí lesní půdy ze zdanění považují lesničtí odborníci za uznání celospolečenské funkce lesů a za kompenzaci volného vstupu na lesní pozemky. Výpadek příjmu obcí by měla řešit úprava rozpočtového určení daní. Podle Vašíčka by osvobození lesů od daně sice znamenalo podstatnější výpadek příjmů státu, ale na druhé straně by to napomohlo vytváření větších lesních celků a jejich následnému obhospodařovávání. Jde o to, že držba lesů je po restitucích a dalších změnách značně roztříštěná a daň z převodu scelování ztěžuje, konstatoval Vašíček.
Návrh Národního lesnického programu vytváří základní strategii lesního hospodářství do roku 2013.
ŻVýznam první etapy Národního lesnického programu spočívá v tom, že vznikl tzv. zdola, tedy v široké diskusi všech zájmových skupin, které se lesním hospodářstvím zabývají, to je za účasti lesních odborníků, podnikatelů v lesním hospodářství, vlastníků obecních a soukromých lesů, zástupců státních lesů, zástupců akademické obce i ekologických organizací. Připomínky k němu předložili v diskusi i zástupci obou ministerstev - zemědělství a životního prostředí. Národní program, jak je dnes připraven, je výsledkem široké diskuse všech těchto složek,® řekl Haló novinám Jaromír Vašíček. Podle něj jde o průsečík tří základních pilířů lesnické strategie, tj. ekologického, ekonomického a sociálního. Ve druhé etapě bude návrh předložen k meziresortnímu řízení na obě ministerstva, která jej posléze společně předloží do vlády.

(svo)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě