logo Silvarium tisk
Název: Lesních požárů letos přibylo
Zdroj: Plzeňský deník
Datum: 08.08.2007
Podtitulek: Hasiče na Plzeňsku zaměstnávají nedbalí návštěvníci lesů i děti
Autor: PAVEL KORELUS
Rubrika: Plzeňsko

Plzeňsko/Profesionální hasiči z Nýřan zasahovali během posledních sedmi dnů u sedmi požárů. Podle jejich velitele Roberta Kučery se z větší části jednalo o požáry způsobené nedbalostí nebo hrou dětí, ale na jejich množství mělo vliv i teplé počasí. Nejvíce ohrožené jsou právě kvůli vysokým teplotám a suchu lesy. "Jednomu požáru lesa se nám podařilo zabránit u Tlučné, kde si děti ve slámě hrály se sirkami a zapálily ji. Riziko, že se oheň rozšíří do blízkého lesa a na pole s obilím, bylo velké, ale požár se podařilo rychle zlikvidovat," popsal Kučera. Pravděpodobně nedopalek cigarety pak zapříčinil požár lesa a lesní školky ve Zbůchu, u Heřmanovy Huti se pak tráva a blízký les vznítil kvůli nedohašenému ohništi. "Naposledy jsme zasahovali mezi Sulkovem a Novou Vsí při lesním požáru, jehož příčinou bylo vypalování izolace z elektrických vodičů," pokračoval velitel. Větší výskyt lesních požárů potvrdil i vedoucí Lesní správy Přeštice Zdeněk Regent. "Určitě přibývají, především v rekreačních oblastech. Tam jich vzniká zhruba dvakrát tolik než v ostatních částech lesů. Velkým problémem bývají také turisté - pěší i cyklisté, kteří se v někde v lese zastaví na svačinu a zapálí si cigaretu," konstatoval Regent. Lesy by prý kvůli současnému počasí mohly dokonce vyhlásit stejný zákaz vstupu jako po loňské vichřici. "Do lesů by se ale chodilo stejně, to nikdo bohužel neohlídá. Na jejich kraje tedy dáváme alespoň cedule se zákazy rozdělávání ohňů a podobně, ty ale nikomu ve vstupu nezabrání," dodal. Právě ohně v lesích a požáry polí a suché trávy mají podle mluvčího krajských hasičů Františka Vaška nárůst zásahů na svědomí. "Od začátku letošního roku vyjížděli hasiči na Plzni - severu k 612 událostem, z toho 143 požárům. Na jižním Plzeňsku bylo požárů méně, 86 z celkových 483 výjezdů. Oproti loňsku je jejich nárůst značný. Lidé - a nejen návštěvníci lesů - by měli stále dodržovat klasická bezpečnostní pravidla zacházení s ohněm," zakončil Vaško.

Foto - HOŘELO U DÁLNICE. Požár lesa mezi Sulkovem a Novou Vsí likvidovali profesionální hasiči z Nýřan spolu s dobrovolnými sbory Nýřany, Líně a Tlučná.
Foto HZS

PAVEL KORELUS

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě