logo Silvarium tisk
Název: Lesníci se bojí kůrovce
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 28.05.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Vysočina

Lýkožrout smrkový hrozí: sucho a poškozené stromy mohou způsobit kalamitu

Jihlava - Lesníci na Vysočině se obávají, že kvůli suchu letos porosty podstatně více poničí škůdce kůrovec. Ke vzniku kůrovcové kalamity by mohli napomoci i vlastníci, kteří včas neodstraní stromy poškozené lednovým orkánem.
    Malé množství jarních dešťů se nelíbí ani zemědělcům a vodárenským společnostem. V těchto provozech ale zatím sucho zřejmě větší ztráty nezpůsobilo. "Nebezpečí kůrovce je skutečně vážné," řekl František Kučera, ředitel společnosti, která se stará o lesy města Pelhřimov.
    Uvedl, že letošní počasí vytváří pro rozvoj tohoto škůdce ideální podmínky. "Zima nebyla téměř žádná. Jaro začalo brzy a je poměrně teplé a suché," podotkl Kučera.
    K šíření kůrovce by mohli přispět i majitelé lesů, kteří včas neodstraní poškozené stromy. Kučera uvedl, že z porostů v majetku města jsou již téměř všechny vytěženy. "Ale máme obavu ze sousedních lesů, kde kalamita zpracována není," dodal.
Kůrovce se obává i Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Řekl, že přes deště, které přišly v posledních dnech, chybí voda ve spodních vrstvách půdy, vyschlé jsou lesní potoky. "Navíc je semenný rok. Smrky začaly masivně kvést, a tím dojde k dalšímu oslabení porostů." Míra poškození zemědělských plodin se v kraji liší místo od místa, podle toho, jak mnoho vody v nich napršelo. "Sucho bude mít vliv, ale jak kde. Srážky byly lokální," řekl Vlastimil Vaněk z jihlavské okresní agrární komory.
    Nedostatek vláhy vadil hlavně jařinám či máku. Méně trávy a v horší kvalitě sklízejí chovatelé skotu. Sucho zatím neškodí bramborám -na Vysočině se nachází třetina z jejich celkové republikové výměry. Podle Ústředního bramborářského svazu byly letos podmínky k jejich sázení optimální a porosty jsou zatím v dobrém stavu.
    Obavy o pitnou vodu mají na Vysočině především lidé odkázaní na vlastní studny nebo na jiné lokální zdroje podzemní vody. Podle zástupců velkých vodárenských společností na Třebíčsku, Jihlavsku, Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku se zatím na území jejich působnosti v cisternách voda rozvážet nemusí. Například Vodak Humpolec může vodu do vodovodní sítě doplňovat ze švihovské přehrady.
    "S teplým počasím se spotřeba pitné vody zvyšuje. Lidé začali ve větší míře napouštět bazény," podotkl náměstek jihlavské divize Vodárenské akciové společnosti Josef Pospíšil. Podle něj ale situace zatím není kritická.

Foto popis: ŠKŮDCE. Lesníci se obávají, že letos porosty podstatně více poničí škůdce lýkovec smrkový čili kůrovec.
Foto Autor - Foto - ARCHIV MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě