logo Silvarium tisk
Název: Lesníci se vzpírají ochráncům přírody
Zdroj: Vysočina
Datum: 30.03.2007
Podtitulek: Nároky ekologů naráží na požadavky zpracovatelů dřeva
Autor: MICHAL VÍTŮ
Rubrika: Vysočina
Pelhřimov - Vlastníci obecních a soukromých lesů (SVOL) se ocitli mezi mlýnskými kameny. Tak pojmenoval předseda sdružení SVOL František Kučera na včerejším pelhřimovském sjezdu současnou situaci lesníků.
"Z jedné strany na nás vyvíjejí nátlak ochránci přírody, kteří by nejraději proměnili české lesy v původní pralesy s převahou listnáčů. Zároveň sílí poptávka dřevozpracujících závodů po stále vyšším objemu kvalitního dřeva. Každý správný hospodář si přitom klade za cíl, aby v lese dlouhodobě a správně hospodařil, aby jeho zisk byl rovnoměrný a trvalý," poznamenal Kučera.

Kalamita stoletá nebyla

Se snahami ochránců přírody nesouhlasí ani lesní správce Jiří Roubíček. "Trochu mi připadá, že do toho mluví lidé, kteří nemají s problematikou a zákonitostmi lesa žádné zkušenosti. Pokud bychom se museli přizpůsobit jejich návrhům, znamenalo by to pro obecní lesy cestu do záhuby," pronesl muž, který má na starost porosty v majetku Horní Cerekve, Nového Rychnova a Vyskytné.
Do vztahu lesníků s odběrateli dřeva letos naopak zasáhla lednová větrná kalamita. "Polomy představují z našeho pohledu nepříjemnost, nikoliv však katastrofu století, jak se o ní mluvilo. Spíše než kalamita samotná nám však přidělává problémy dřevo ze státních lesů, které zásadním způsobem ovlivňuje trh," naznačil Kučera.

Ministerstvo chystá program

Ani samotní správci obecních lesů nesnáze s odbytem vytěžených polomů neskrývají. "Přebytek je ohromný, třeba jihlavská pila musela dočasně pozastavit provoz," potvrdil Jaroslav Skála, který se stará o lesy vesnic Jihlávka a Horní Dubenky na Jihlavsku.
Na jubilejním patnáctém sjezdu organizace SVOL se také objevil náměstek ministra životního prostředí František Pojer. "K lesům obecně přistupujeme jako k významnému přírodnímu zdroji. Ačkoliv opomenout nelze ekonomickou ani sociální úlohu, klademe důraz především na environmentální politiku, z čehož chceme vycházet při formulaci Národního lesnického programu," zmínil vládní funkcionář předpis, který se stane základem pro státní politiku hospodaření v lesích.

MICHAL VÍTŮ

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě