logo Silvarium tisk

Pražští lesníci budou do konce tohoto týdne prohlížet lesy v metropoli, kontrolovat jejich stav a zjišťovat případné škody způsobené počasím, zejména větrem. Po vydatných deštích a tání sněhu platí na pražských vodních tocích takzvaná povodňová bdělost. ČTK to dnes řekla mluvčí Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Návštěvníky pražských lesů vyzývají LHMP k opatrnosti. LHMP jsou organizací hlavního města a mají na starosti lesy a zeleň, drobné vodní toky nebo záchrannou stanici pro volně žijící živočichy.

„Do konce týdne provedeme všude podrobné terénní prohlídky a fakta se budou zpřesňovat," uvedla Fišerová.

Během svátečních dní zaznamenali lesníci kvůli silnému větru desítky pádů stromů, a to jak na lesní cesty, tak na zaparkovaná vozidla pod stromy nebo s lesem sousedící ploty. „Často se jednalo o nějak skrytě zdravotně poškozené stromy nebo stromy na podmáčeném terénu," uvedla mluvčí. V jednotlivých lesích tak budou nyní lesníci kontrolovat převážně stav stromů.

Městská organizace již v prosinci preventivně ořezávala podél hlavních lesních cest větve v korunách stromů, aby tak předešla jejich pádu. „Přesto se ještě vyskytly kvůli silnému větru případy, kdy došlo k vylomení větve či pádu celého stromu na cestu. Vše jsme operativně řešili, v některých případech ve spolupráci s hasiči," dodala mluvčí.

Na pražských vodních tocích pak podle Fišerové stále platí povodňová bdělost. Lesy mají na starosti drobné toky na území metropole, Vltavu a Berounku má ve své správě stát prostřednictvím Povodí Vltavy. Deště a tání sněhu zvedly na konci prosince hladinu řek v celém Česku. V Praze pak byly mezi svátky například uzavřena vrata na Čertovce nebo omezen vstup na náplavky.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě