Pokusy založit lesnickou školu v Písku se objevily již v 60. letech 19. století a potom v roce 1865. Oba byly neúspěšné. Až v roce 1885 se prosadil návrh ředitele Rolnické školy Písek Ladislava Burketa, podpořený městským lesmistrem Josefem Zenkrem a píseckým purkmistrem Františkem Gamischem. Nejprve byl v lednu 1885 zahájen lesnický kurz při Rolnické škole. Již v říjnu téhož roku byl nahrazen dvouletým kurzem a potom samostatnou dvoutřídní školou, což se pokládá za vznik lesnické školy v Písku. Ta se postupně zformovala ve školu revírnickou a byl k ní připojen Vyšší ústav lesnický. Obě písecké školy brzy získaly mezinárodní proslulost. Po první světové válce se ústavy dostaly do velkých finančních potíží. Jejich financování proto převzal stát. Státní vyšší lesnická škola připravovala samostatné lesní hospodáře. V roce 1949 se přejmenovala na Lesnickou technickou školu a v roce 1960 na Střední lesnickou technickou školu. V roce 1991 Ministerstvo školství zřídilo Střední lesnickou školu Písek, jejímž cílem bylo ve čtyřletém studijním oboru s maturitou připravovat lesnicky kvalifikované odborníky, zejména revírníky a lesní hospodáře. V roce 1996 založilo Ministerstvo školství Vyšší odbornou školu lesnickou a sloučilo ji se Střední lesnickou školou do jednoho právního subjektu s názvem Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzeberga. V čele lesnických škol i v pedagogickém sboru působila řada vynikajících odborníků jako například Miloš Burket, Rudolf Friese, Ferdinand Sekyrka, Robert Sychrovský a další. Současným ředitelem je Michal Grus.
Monitoring médií
- úterý 24. březen 2026
- Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
- Nebezpečí pádu souší na stezce u Černého jezera (ČT 1)
- Nejraději by zajeli až mezi lesní stromy (Právo)
- Malí i velcí Radovanové zahájili jaro výsadbou lesa (lesycr.cz)
- Na výsadbu alejí či obnovu současných rozdělí Nadace Partnerství 1,7 mil. Kč (ČTK)
- Diskuse o predátorech nesmí zastírat hlavní problém – přemnoženou spárkatou zvěř, zdůrazňují odborníci LDF MENDELU (ldf.mendelu.cz)
- Vojenské lesy a statky otevřou zrekonstruované infocentrum v Ralsku (vls.cz)
- Na Křivoklátsku ožil kousek historie, socha svatého Josefa dostala podobu z roku 1826 (lesycr.cz)
- Klima na Zemi se stále více vychyluje z rovnováhy, varují meteorologové (ČTK)
- pondělí 23. březen 2026
- Babišův kabinet si začal otevírat cestu do státních firem, chystá zrušení nominačního zákona (e15.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 6 hodinamiTakhle to tam vypadá leckdes - a to tam maj kalamitu, jako dlouho ... -
Rozhovor: Válka zásadně komplikuje lesní hospodaření na Ukrajině, přesto sektor funguje efektivněji než na počátku konfliktu
, Před 6 hodinami"Hlavní příčinou korupce před provedením reformy byl netransparentní ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 7 hodinamiNechte si zdát, že dřevo zdraží. Letošní zisky jsou prostě už v troubě. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA malé srovnání s obchodníky z doby lidového hospodářství / proto státní ... -
Miletín vysadil stovky stromů, novinkou jsou cedry. Mají zvládnout sucho i mráz (jicinsky.denik.cz)
, Před 5 dnyJó, cedr... Dobře prodejné, kvalitní dříví, v Němcích už viditelné i ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA dubovej špalek na štípání - půl druhýho metru dlouhej - za 260 Eur/m3. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA první výsledky po Iránské ropné krizi ... -
VÚLHM: Javor klen může přispět k pestřejší druhové skladbě lesů
, Před 1 týdnem" Produkčním cílem pěstování javoru klenu jsou jednotlivé stromy s ...













