logo Silvarium tisk
Název: Lesům hrozí plísně a napadení kůrovcem
Zdroj: Zlínský deník
Datum: 29.03.2007
Podtitulek: Lesníci instalují na lýkožrouta více lapáků
Autor: Veronika Kačírková
Rubrika: Zlínsko / náš kraj

Zlínský kraj - Napadení kůrovcem a různými druhy plísní hrozí lesům ve Zlínském kraji. Nahrál jim suchý podzim a mírná zima. Lesníci se v těchto dnech na škodlivý podkorní hmyz připravují a plánují instalovat více lapáků a lapačů, než tomu bylo v předchozích letech. "Ochrana proti kůrovcům spočívá hlavně v prevenci. Je třeba z lesa včas odstranit veškeré vývraty a zlomy, kde by se parazit mohl vyvíjet," uvedl František Skoupilík z krajské centrály Lesů České republiky ve Zlíně. Poničených dřevin jsou podle odborníků nyní v krajských lesích tisíce kubíků. "Mokrý sníh, který nečekaně napadl asi před týdnem, nám dává hodně zabrat. Poškodil osm tisíc kubíků stromů," uvedl Zdeněk Zálešák z lesní správy Buchlovice."Kalamita postihla hlavně mladší porosty, zejména borové a smrkové. Pahýly musíme co nejdříve vytěžit, jinak budou rájem pro kůrovce," dodal.

životní prostředí

Hmyzu svědčil i suchý podzim a teplá zima. "Larvy lýkožrouta nevymrzly. I ptáci měli dostatek potravy a nesnažili se je vyzobávat," řekl Zálešák. "Zvýšený výskyt kůrovců reálně hrozí," souhlasil Jiří Vašík z lesní správy Bystřice pod Hostýnem. Na kůrovce se připravují i na Zlínsku. "Určitě se objeví, jen co se teploty začnou pohybovat kolem patnácti stupňů nad nulou. V lesích totiž máme od minulého týdne asi pár tisíc kubíků kalamitního dřeva. Rozmístíme zhruba o sto dvacet kusů lapáků více než v předchozích obdobích," uvedl Josef Zezula z lesní správy Luhačovice. Vloni měli lapáků kolem čtyř set. Sedm set kusů lapáků se objeví také v lesích na Buchlovicku. "Je to asi o stovku více než loni," upřesnil Zálešák. Stávající počasí podle něj nahrává i nejrůznějším plísním. "Ty hrozí hlavně školkám. Ošetřovat je budeme fungicidními postřiky," dodal.

Veronika Kačírková

Vyšlo také v: Kroměřížský deník

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě