logo Silvarium tisk
Název: Lesům na Vsetínsku hrozí kůrovcová kalamita
Zdroj: ČT 1
Datum: 27.07.2007
Autor: Luboš Dostál
Moderátor: Lenka Solanská
Relace: Jihomoravský večerník


Moderátor
Lesy na Vsetínsku ohrožuje kůrovec. Rychlému množení nebezpečného brouka nahrává dlouhodobé sucho a teplo. Vsetínská radnice vyzývá majitele lesů, aby napadené dřevo urychleně zlikvidovali. Za neuposlechnutí už padly první pokuty.

Autor
Kůrovec - postrach lesa. Malý brouk, který dokáže napáchat velké škody. Napadené stromy usychají.

Petr Jaroš, odborný lesní hospodář:
Hlavně pro smrkové monokultury je dosti nebezpečný hmyz. Při určitém přemnožení, příznivých podmínkách jako například panují letos, tak je možné, že se přemnoží. V roce může mít dvě až tři generace.

Dušan Pinďák, pracovník odb. živ. prostředí MěÚ Vsetín:
V současné době se začíná na Vsetínsku vyskytovat malá ohniska kůrovcem napadeného dříví. Pozorujeme jednotlivé napadené stromy.

Autor
Mírná zima, rychlý nástup jara, horké léto a stromy oslabené suchem. Pro kůrovce ideální příležitost. Každý ze speciálních lapačů vydávajících samičí vůni přiláká obvykle za dva týdny sto brouků. Teď výrazně víc.

Petr Jaroš, odborný lesní hospodář:
Nalézáme počty třeba dvojnásobné - 250, 300 kusů. A je možno v určitých lokalitách i vyšší, což je alarmující.

Autor
Kůrovcová kalamita to zatím není. Aby jí majitelé lesů předešli, musí zasažené dřevo urychleně odstraňovat. Někteří už začali, jiní vyčkávají, přestože jim od vsetínské radnice hrozí až 100tisícové pokuty.

Dušan Pinďák, pracovník odb. živ. prostředí MěÚ Vsetín:
K této krajní variantě už jsme teda přistoupili, nebyly to úplně ty nejvyšší položky, ale byli jsme donuceni už takto jednat s některými, je toho do deseti případů.

Autor
Jména pokutovaných pracovníci odboru životního prostředí vsetínské radnice uvést nechtějí. Nevylučují ale, že jich ještě přibude.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě