logo Silvarium tisk
Název: Lesy České republiky
Zdroj: ČT 24
Datum: 23.05.2007
Relace: Ekonomika ČT24

Moderátor (Michala Tučková):
Lesy České republiky zůstanou i nadále státním podnikem. Nově se ale na jejich řízení budou výrazně podílet kraje a ze hry nevypadnou ani lesnické firmy. Tvrdí to ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Redaktor:
Zástupci konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů kritizují politiku státního podniku lesy České republiky. Vadí jim, že Lesy chtějí kontrolovat větší část lukrativního prodeje dřeva.

Host (Ivan Doubrava, viceprezident, ČAPLH):
Rozhodně to není cesta k většímu množství peněz, protože kdyby to bylo, tak se vraťme před rok 89, tam to takhle všechno bylo a myslím, že jsme jako země zaostali.

Redaktor:
S tím ale nesouhlasí ani Lesy ani ministr Gandalovič. Podle něj je státní podnik ve zcela jiné situaci, než soukromé firmy a musí se podle toho chovat.

Host (Petr Gandalovič, ODS, ministr zemědělství):
Je mym zájmem chránit Lesy České republiky, jejich ekonomické výsledky, protože ten příjem, který mají z prodeje dřeva se zpátky investuje do ekologických funkcí lesa, do regionálních funkcí a podobně. Tím se liší od soukromých firem, které sledují jediný zájem a to je zisk.

Redaktor:
Nové tendry na těžbu mají přinést do roku 2010 Lesům víc než 2 miliardy korun.

Host (Jiří Holický, generální ředitel, Lesy ČR):
My jsme rozhodnuti nějakým způsobem výrazně neměnit zažitý způsob prodeje dříví. A nabízíme 50 procent dříví našim sloním partnerům. A 50 procent dříví si chtějí Lesy České republiky obchodovat na přímo.

Host (Petr Havel, analytik):
Lesy České republiky jsou většinovým vlastníkem lesů na území České republiky, tak jejich role, ať chtějí nebo nechtějí, je v podstatě rolí přirozeného monopolu.

Redaktor:
Spor mezi státním podnikem a soukromníky je podle ředitele Holického běh na dlouhou trať a jediným řešením je jednání u společného stolu a ne si vyřizovat účty přes média.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě