logo Silvarium tisk
Autor: OLDŘICH JANEBA
Rubrika: ČESKÁ REPUBLIKA
Praha/Zdravotní stav českých lesů se nelepší a je horší než ve většině evropských zemích. Znepokojivou informaci uvádí Zpráva o stavu životního prostředí v ČR za rok 2006.
Dřeviny se stále nevzpamatovaly z kyselých dešťů, které je zasáhly v sedmdesátých a osmdesátých letech. "Postiženy jsou především starší stromy. Ty mladší tím už tolik netrpí, ale vysoký obsah síry v půdě zůstává," říká Jakub Kašpar z ministerstva životního prostředí. Právě kvůli znečištění z minulých let je 57 procent stromů z více než čtvrtiny zasaženo odlistěním. Navzdory snížení škodlivých emisí usychání stále pokračuje v Plzeňském, Středočeském, Olomouckém a Pardubickém kraji. Pouze na Královéhradecku počet poškozených stromů mírně klesl. Větší vinu než průmysl však nyní nesou lesníci. Ti totiž stále vysazují přes polovinu nepřirozených smrkových monokultur, než by bylo potřeba k ozdravení krajiny. Listnáče tvoří pouze čtvrtinu.
"Lidé z Lesů ČR nám tvrdí, že se sází listnáčů dost, ale sežere je zvěř," vysvětluje Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
Omezení stavu vysoké zvěře by měl řešit národní lesnický program, který poslouží ministerstvu zemědělství jako podklad pro nový lesní zákon. "Připravovaný zákon řeší vady na lesním hospodářství hned v několika bodech," řekl Ondrej Veselý z ministerstva zemědělství.
Podle odborníků zlepšení přinesou jen dlouhodobá opatření. "Za prvé dodávat do půdy přirozený vápník, který vzniká z rozkladu dřeva a listí, to znamená vracet do lesa listnáče. Za druhé nechávat v lese tlející dřevo," dodal Bláha.
Pozitivní je zvyšování výměry lesní půdy, která stoupla oproti roku 2005 přibližně o 1731 hektarů. Lesnatost tak dosáhla 33,7 procenta.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě