logo Silvarium tisk

Na příjemné procházky mezi letitými buky zapomeňte. To vzkazují Lesy České republiky návštěvníkům Krušných hor. Státní firma se totiž snaží o vydání zákazu vstupu do lesů tam, kde těží. Zdůvodňuje to bezpečností návštěvníků.

Ekologické organizace podobný krok kritizují, vnímají to jako snahu o omezení kontrol kácení. Odmítavě se k zákazu staví také obce nebo i krajský úřad.Telnice, Proboštov, Libouchec, Krupka, Litvínov nebo Jirkov. Do více než dvacítky obcí ve čtyřech okresech Krušných hor od Ústí nad Labem až po Chomutov dorazily v minulých dnech dopisy Lesů ČR s informacemi o uvažovaném zákazu vstupu do lesů. Ten mohou vydat jen obce s rozšířenou působností, tedy například Teplice nebo Litvínov.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+9 # Jan Ferkl 2023-06-30 17:30
Je to naprosto logická reakce odpovědného vlastníka. Pokud je mu znemožněno se o les řádně starat (zcela záměrně nijak nezpochybňuji zákaz těžby vydaný kompetentním orgánem ochrany přírody), nemůže nést odpovědnost za jeho stav. A tedy ani bezpečnost návštěvníků lesa. A protože zcela logicky staré stromy budou postupně padat, je nutné omezit ohrožení obyvatel zákazem vstupu do takto nebezpečných míst. Do lesa se sice vstupuje na vlastní nebezpečí, ale majitel či správce lesa je ze zákona povinen provádět těžbu nahodilou. Jak by celý rébus vyhodnotil soud, se nedá předpovědět. Proto rozumnému vlastníkovi nezbývá nic jiného, než minimalizovat riziko. Je dobře, že největší vlastník lesa v republice tento krok zvažuje. Bude mít jistě mnoho následovníků. Honza Ferkl, odborný lesní hospodář

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě