logo Silvarium tisk
Název: Lesy ČR
Zdroj: ČT 24
Datum: 22.05.2007
Moderátor: Pavla Renčínová
Relace: Ekonomika ČT24


Moderátor (Pavla Renčínová):
Záměry státního podniku Lesy ČR v zadávání zakázek a obchodování se dřevem, povedou k dalším sporům a prohloubí krizi v lesnicko dřevařském odvětví. Tvrdí to zástupci konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů. Kritizují hlavně to, že Lesy chtějí kontrolovat větší část lukrativního prodeje dřeva. Státní podnik výhrady odmítá.

Redaktor:
Zastavte zestátňování českého lesnictví a soutěže na těžbu ve státních lesích. Volají lesnické a dřevařské firmy. A tvrdí, díky připravovaným tendrům na druhou polovinu tohoto roku a léta 2008 až 10 stát tolik nevydělá.

Host (Ivan Doubrava, viceprezident ČAPLH):
Rozhodně to není cesta k většímu množství peněz. Protože kdyby to byla, tak se vraťme před rok 89, tam to takhle všechno bylo a myslím, že jsme jako země zaostali.

Host (Jiří Holický, generální ředitel Lesů ČR):
V každém případě s tím tvrzením nemůžu v žádném případě souhlasit, protože ty podmínky, které my chceme, tak nejsou až tak odlišné od těch, které tady již před rokem byly.

Redaktor:
Změnou obchodní politiky chtějí státní lesy do roku 2010 zvednou čistý zisk na víc než 2 miliardy korun. Zakázky plánují od roku 2008 rozdělit v rámci střednědobých tendrů. Kritérium - cena. A to za komplexní lesnické služby- vítězům tendru prodají 50 procent z celkového objemu vytěženého dřeva. Zbytek nabídnou sami na komoditních burzách nebo veřejných aukcích. Lesnické firmy ale namítají, povede to k vytvoření mohutného státního podniku a vytěsňování soukromého podnikání v lesnictví. Za pravdu jim dává i analytik Havel.

Host (Petr Havel, zemědělský analytik):
Stát zatím tak, jak představil svoji představu, tak v zásadě buduje státní monopol na obchod s dřevem, což si myslím, že specielně pravicové vlády je minimálně podivné.

Host (Ivo Klimša, prezident KLDS):
Je lepší takto neprofesionálně a nedobře připravený postup raději zastavit a my navrhujeme, aby vyhlášení výběrového řízení předcházela diskuse o koncepci.

Redaktor:
Lesy České republiky obhospodařují polovinu lesů v zemi. Problémy se zadáváním zakázek mají podle prezidenta konfederace už 4 roky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě