logo Silvarium tisk

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos plánuje zvýšení investic do oprav a obnovy lesních cest a do vodohospodářských staveb o sedm procent na 1,61 miliardy korun. Z toho do obnovy lesních cest, které jsou zničené po mimořádných těžbách kůrovcové kalamity, by mělo jít rekordních 1,22 miliardy korun. Novinářům to dnes řekli představitelé podniku. Lesy ČR spravují asi polovinu lesů v ČR.

„Obnovu lesní cestní sítě považujeme za klíčovou složku infrastruktury podniku," řekl generální ředitel LČR Dalibor Šafařík. V některých regionech podnik počítá i s budování nových lesních cest a míst pro skladování dřeva pro případ, že by v budoucnu musel opět řešit velké objemy nahodilých těžeb dřeva.

V rámci programu Vracíme vodu lesu lesníci loni vložili do 185 staveb obnovy lesních nádrží, hloubení mokřadů, tůní či obnovy toků 375 milionů korun. Pro rok 2024 mají v plánu 180 staveb za 394 milionů korun.

Nejvýznamnějším vodohospodářským projektem je stavba vzdouvacího jezu na řece Dyji v evropsky významné lokalitě Soutok-Podluží na jižní Moravě téměř za čtvrt miliardy korun. Stavba začala loni a hotová má být v roce 2027, podnik na ni má evropskou dotaci 182 milionů korun.

„Cílem je obnova vodního režimu na území Soutoku. Hladina Dyje se zvedne asi o metr. Tím bude území Soutoku dotováno dostatečným množství vody potřebným k obnově lužního lesa," uvedl výrobně-technický ředitel Libor Strakoš. Součástí projektu je i obnova původních stavidel, kanálů, propustků a tůní.

Lesy ČR plánují i investice do fotovoltaických elektráren, kterými chtějí po republice osadit 65 svých objektů. První sluneční elektrárnu podnik instaloval na budově oblastního ředitelství v Teplicích.

Na Vysočině podnik ve spolupráci s firmou ČEZ prověřuje možnost výstavby větrné elektrárny. Stavba by podle Šafaříkova odhadu mohla začít, pokud by vše šlo hladce, zhruba za pět let.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě