logo Silvarium tisk

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v minulých dnech posílil dohled v mladých lesních porostech kvůli zlodějům vánočních stromků. Přestože krádeží stromků v posledních letech ubylo, stále podnik před Vánocemi zaznamenává desítky pokusů o krádež. Kdo chce legálně získat čerstvě uříznutý stromek přímo z lesa, může si jeho koupi domluvit na většině lesních správ podniku. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová.

Lesníci také porosty, do kterých by se mohli zloději vydat, stříkají speciálním roztokem. V chladu není cítit, zapáchá až při pokojové teplotě. „Je to látka na ochranu stromků před okusem zvěří. Nátěrem stromky chráníme před zvěří i zloději," uvedla mluvčí. Případnému zloději stromků hrozí pokuta až 15.000 korun.

Lesy ČR, které spravují téměř polovinu lesů v zemi, na lesních správách nabízejí borovice a smrčky z prořezávek za ceny od 90 do asi 300 korun. Nabídka se liší podle mladých výsadeb v dané oblasti, některé lesní správy ani smrčky v nabídce nemají.

„Ročně prodáme kolem 6000 stromků. Je to nabídka pro lokální trh, lidem, kteří jsou na ni zvyklí. Naším cílem není konkurovat pěstitelům vánočních stromků," řekla Jouklová.

V Česku se podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků každý rok v průměru prodá přes 1,3 milionu vánočních stromků. Z toho jedle kavkazské tvoří asi 80 procent, přičemž z většiny jsou z dovozu.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě